Տեղ գյուղի մատույցներում հարաբերական անդորր է, իսկ Սյունիքի երկրապահական ջոկատների մեծ մասը մարտական դիրքերում է
Սոթքի ուղղությամբ մայիսի 11-ի վաղ առավոտվանից սանձազերծված ադրբեջանական սադրանքը նոր անհանգստության տեղիք է տվել նաև Սյունիքում: Հատկապես մտահոգիչ է Տեղ գյուղի մերձակայքում տիրող իրավիճակը, որտեղ դեռևս մարտի 29-ին էին ազերիները ներխուժել գյուղի վարչական տարածք, որտեղ ապրիլի 11-ին տեղի էր ունեցել հայտնի բախումը մեր զինվորների և ազերի ասկյարների միջև՝ դառնալով մեր լույս տղաներից  չորսի  մահվան պատճառ:
Տեղ գյուղի մերձակայքի օպերատիվ իրավիճակին ծանոթանալու համար քիչ առաջ «Սյունյաց երկրի» լրագրողը հեռախոսազրույց ունեցավ ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, ԵԿՄ Սյունիքի մարզային խորհրդի նախագահ, գնդապետ Մելիքսեթ Պողոսյանի հետ:
- Տեղ գյուղի մատույցներում այս պահին լարվածություն չկա, կայուն իրավիճակ է, - ասաց Մելիքսեթ Պողոսյանը:
Իսկ արդյո՞ք ԵԿՄ սյունիքյան ջոկատներն այս օրերին մասնակցում են Սյունիքի սահմանների պաշտպանությանը:
Ըստ Մելիքսեթ Պողոսյանի՝ «Սյունիքի երկրապահական ջոկատների մեծ մասը ներկայումս մարտական դիրքերում է և հերթապահություն է իրականացնում մարզի տարբեր վայրերում: Երկրապահ կամավորականները պատրաստ են ու վճռական՝ ցանկացած պահի (մեր քաջարի բանակայինների հետ) կանխել ամեն մի սադրանք, եթե նման փորձ կատարեն ադրբեջանցի զինյալները»: