Տեղական զարգացում միջազգային գործընկերությամբ. Վանք-Կալեր կամրջի դիտարկումը
Հուլիսի 1-ին Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը , համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Բագրատ Զաքարյանը, Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Նարե Ղազարյանը, մարզպետի խորհրդական Նվարդ Հարությունյանը, «Մեղրու ՃՇՇՁ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ազատ Գասպարյանը՝ Հայաստանում Գերմանիայի և Շվեյցարիայի դեսպանությունների, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ), Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակության հետ միասին դիտարկեցին Վանք և Կալեր գյուղերը մայրուղուն կապող վերանորոգված կամրջի գործարկման ընթացքը։
Պատվիրակության կազմում էին Գերմանիայի դեսպանության տնտեսական համագործակցության և զարգացման բաժնի ղեկավար Կատրին Բուդեր-Փելցը, Շվեյցարիայի դեսպանության առաքելության ղեկավարի տեղակալ Ուրսուլա Լոյբլին, GIZ և SDC կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Մեղրի համայնքի ղեկավարն իր երախտիքի խոսքն է ուղղել գործընկերներին, ապա շնորհակալագրեր հանձնել՝ համայնքի զարգացման գործում ունեցած նշանակալի աջակցության և արդյունավետ համագործակցության համար։
Նշենք, որ նախագիծն իրականացվել է ՀՀ կառավարության, Գերմանիայի ու Շվեյցարիայի կառավարությունների և Մեղրիի համայնքապետարանի համաֆինանսավորմամբ՝ GIZ-ի կողմից իրականացվող «Լավ կառավարում հանուն տեղական զարգացման» ծրագրի շրջանակում, իսկ ընդհանուր արժեքը կազմել է 65 մլն դրամ, որի 55%-ը համաֆինանսավորել է կառավարությունը։
Համայնքի ներդրման ֆինանսավորմանը զգալի աջակցություն է ցուցաբերել GIZ-ը։
Կամուրջը վերանորոգվել է «Մեղրու ՃՇՇՁ» ՍՊԸ-ի կողմից։
Վերանորոգված կամուրջը էական նշանակություն ունի համայնքի համար՝ ապահովելով անխափան մուտք ավելի քան 1,200 հեկտար բերրի հողատարածքներ, հեշտացնելով գյուղատնտեսական աշխատանքների կազմակերպումը։