Տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ
Տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիստում քննարկվել է երկու հարց: Գործադիրը սահմանել է նախարարությանը ենթակա մարմինների ենթակայությունը: ՀՀ Սահմանադրության 159-րդ հոդվածի համաձայն՝ պետական կառավարման համակարգի մարմիններն են նախարարությունները, ինչպես նաեւ ՀՀ կառավարությանը, ՀՀ վարչապետին եւ ՀՀ նախարարություններին ենթակա մարմինները: Հիմնավորման համաձայն՝ նախարարությանը ենթակա մարմինը գործում է նախարարությանը վերապահված գործունեության ոլորտի շրջանակում եւ ապահովում է նախարարության իրավասությանը վերապահված գործունեության առանձին ուղղությունների իրականացումը:
ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանն առաջարկել է փոփոխություն կատարել նախագծում եւ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն սահմանել ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությանը ենթակա մարմին՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարության փոխարեն: Առաջարկությունը նիստում ընդունվել է:
Կառավարությունը սահմանել է նաեւ պետական կառավարման համակարգի մարմնի կանոնադրության օրինակելի ձեւը: Ըստ այդմ՝ սահմանվել են նախարարության, կառավարությանը, վարչապետին եւ նախարարությանը ենթակա մարմնի կանոնադրությունների օրինակելի ձեւերը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է կառավարության անդամներին 10-օրյա ժամկետում ներկայացնել գերատեսչությունների կանոնադրությունների վերջնական տարբերակները: