Տնտեսագետի կարծիքով՝ դրամը պահպանում է կայունությունը հավասարակշռված դրամավարկային քաղաքականության շնորհիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանում հարևան երկրների ազգային արժույթի արժեզրկման ֆոնին Հայաստանի ազգային դրամը պահպանում է իր կայունությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը նշեց, որ տարածաշրջանում ազգային արժույթի անկայունության միտումներ է նկատում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարած անկանխատեսելի արտաքին քաղաքականության ֆոնին:
Տնտեսագետը ուշադրության հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ հարևան երկրներում՝ Իրանում, Թուրքիայում, Վրաստանում և Ադրբեջանում նկատվում է արժույթների համատարած արժեզրկում, սակայն Հայաստանի ազգային դրամն իր կայունությունը պահպանում է:
«Այս առումով Հայաստանի ազգային դրամը պահպանում է ոչ  միայն հարաբերական, այլ բացարձակ կայունություն վերջին տարիների  ընթացքում, որն, իհարկե,  հավասարակշռված  դրամավարկային քաղաքականության  արդյունք  կարելի է համարել, ինչն իր հերթին կայուն ֆոն է ստեղծում բիզնես միջավայրի համար: Այսինքն՝ ձեռներեցների համար ազգային արժույթը  կանխատեսելի է դարձնում նաև տնտեսության զարգացումները և ներդրումներ կատարողները ,բնականաբար, շատ ավելի նախընտրելի են դարձնում Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը»,- ասաց Մանասերյանը:
Տնտեսագետը հիշեցրեց, թե ինչպես էին հարևան երկրներում բազմաթիվ բանկեր փակվում, ինչը Հայաստանում չի նկատվել նույնիսկ 2009-14 թվականների ազգային դրամի արժեզրկման ժամանակ:
Մանասերյանը Հայաստանի համար ոչ ցանկալի է համարում ԱՄՆ-ի կողմից կիրառվող նոր պատժամիջոցները Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ:
Տնտեսագետի խոսքով՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի տնտեսությունները փողկապակցված են և բավական մեծ ծավալ են կազմում արտահանումն ու ներմուծումը, որոնք տարեցտարի ավելանում են, հատկապես՝ Եվրասիական տնտեսական միության  անդամակցության համատեքստում:
«Ռուսական ռուբլու արժեզրկումը վերջին շրջանում և  ես կասեի վերջին տարիների ընթացքում բավականին բացասական ազդեցություն է թողնում  Հայաստանի Հանրապետության վրա: Եվ դա առաջին հերթին Ռուսաստանի բնակչության վճարունակության անկումն է , որը կարող է խոչընդոտել Հայաստանից արտահանվող  ապրանքների  իրացման վրա»,- ասաց տնտեսագետը:
Ըստ Մանասերյանի՝  մյուս կողմից, երբ Հայաստանի գործընկեր երկրում տեղի է ունենում ազգային արժույթի արժեզրկում, դա  երկրին հնարավորություն է տալիս  համեմատաբար ավելի էժան գներով  ձեռք բերելու  հումք կամ պատրաստի արտադրանք: