Տնտեսական հանցագործությունների դեպքում կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելը մահացու հետևանքների կհանգեցնի բիզնես միջավայրի վրա․ Սեդրակ Ասատրյան
09.04.2019 12:34
Մենք մշտապես պայքարել ենք տնտեսական հանցագործությունների դեպքում կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու արատավոր պրակտիկայի դեմ, տարբեր հարթակներում ներկայացրել դրա մահացու հետևանքները բիզնես միջավայրի վրա: Անդրադառնալով, նախօրեին «Սպայկա» ընկերության տնօրենի  նկատմամբ խափանման միջոց  կալանքն ընտրելու վերաբերյալ դատարանի որոշմանն իր ֆեյսբուքյան էջում նման կարիծք է հայտնել հայտնի փաստաբան Սեդրակ Ասատրյանը:
Գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է․
«Ցավում եմ, վերադառնում ենք հին գործելակերպին:
Տնտեսական հանցագործությունների դեպքում, եթե չհաշվենք շատ բացառիկ դեպքերը, խափանման միջոցը որպես կալանք կիրառելը իրավական տեսանկյունից դառնում է ինքնանպատակ, հատկապես քր․ օր․ 205-րդ հոդվածով մեղադրանք առաջադրելու դեպքում, քանի որ, որպես կանոն բոլոր փաստաթղթերը նախաքննական մարմինը առգրավում է, որից հետո գրեթե անհնար է դառնում դրսում մնալով խոչընդոտել նախաքննությանը:
Մենք մշտապես պայքարել ենք տնտեսական հանցագործությունների դեպքում կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու արատավոր պրակտիկայի դեմ, տարբեր հարթակներում ներկայացրել դրա մահացու հետևանքները բիզնես միջավայրի վրա ու կարող ենք արձանագրել վերջին հինգ-վեց տարիներին դատարանները համարյա չէին բավարարում նման միջնորդությունները:
Վստահ կարող ենք արձանագրել․ «Սպայկա» ընկերության տնօրենի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանք կիրառելու երևույթը բիզնես միջավայրի վրա անդառնալի վատ ազդեցություն կունենա, հատկապես ներդրումների մասով: Ցավում եմ, որ վերադառնում ենք նախկին ամենավատ ավանդույթներին»,-գառել է փաստաբանը: