Տոկաևը հրամայել է կրակել առանց նախազգուշացման
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ժողովրդին ուղղված իր ելույթի ժամանակ ասել է, որ ինքը հրաման է տվել կրակ բացել ահաբեկիչների վրա՝ առանց նախազգուշացման։
«Ավազակների ձեռքից տուժել են ոչ միայն վարչական շենքերը, այլև քաղաքացիական անձանց անձնական ունեցվածքը, էլ չեմ խոսում հարյուրավոր քաղաքացիական անձանց և զինվորականների առողջության ու կյանքի մասին։ Ես իմ անկեղծ ցավակցությունն եմ հայտնում զոհերի ընտանիքներին և մերձավորներին»,- ասել է քաղաքական գործիչը։
Նրա խոսքով՝ բախումների արդյունքում հարյուրավոր մարդիկ են տուժել։
Տոկաևն ընդգծել է, որ խաղաղ կերպով արտահայտած ցուցարարների պահանջները լսել են, սակայն կառավարությունը մտադիր չէ բանակցել ահաբեկիչների հետ։
Իրավիճակի կայունացմանը զուգընթաց երկրի ղեկավարությունն աստիճանաբար կհեռացնի մարզերում արտակարգ ռեժիմը և կվերականգնի ինտերնետը։
Նախագահը դժգոհել է, որ Ղազախստանը չունի սեփական հատուկ նշանակության ուժեր և տեխնիկա։
Ընդ որում, հանրապետության ուժայինները «մինչև վերջ» կհասցնեն գործողությունը՝ ըստ Տոկաեւի՝ «ով չհանձնվի, կկործանվի»։
Դրանից հետո իշխանությունները սպասում են «պարզաբանումների», թե ինչպես են հատուկ ծառայությունները «աչքաթող» արել գրոհայինների գործողությունները։ Երկրի ղեկավարության տվյալներով՝ միայն Ալմաթիի վրա հարձակվել է 20 հազար ավազակ։
Սադրիչները, ըստ Ղազախստանի պետության ղեկավարի, «օտարերկրյա լավ վերապատրաստված գործիչներ» են եղել։
Ներքին գործերի նախարարությունը հայտնում է, որ անկարգությունների ընթացքում մինչ այժմ սպանվել է 26 «զինված հանցագործ» և անվտանգության 18 աշխատակից։
Հեռուստաուղերձում Տոկաևը «անհեթեթություն» է համարել ցուցարարների հետ բանակցություններ վարելու կոչերը՝ ասելով. «Ինչ բանակցություններ կարելի է վարել հանցագործների և մարդասպանների հետ»:
«Մենք գործ ունեինք զինված և լավ պատրաստված ավազակների հետ, ինչպես տեղական, այնպես էլ օտարերկրյա: Ավելի ճիշտ՝ ահաբեկիչների հետ։ Այնպես որ, մենք պետք է ոչնչացնենք նրանց, սա շուտով կարվի»,- ասել է նա։