Թրամփը և Պուտինը կհանդիպեն Ալյասկայի Էլմենդորֆ-Ռիչարդսոն ռազմաօդային բազայում. CNN
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև օգոստոսի 15-ին Ալյասկայում նախատեսված հանդիպումը տեղի կունենա Էլմենդորֆ-Ռիչարդսոն ռազմաօդային բազայում, քանի որ այն համապատասխանում է պատմական հանդիպում անցկացնելու պահանջներին` հաղորդում է CNN-ը՝ հղում անելով տեղեկացված աղբյուրներին։
Հեռուստաալիքի աղբյուրները պարզաբանել են, որ Սպիտակ տունը հույս ուներ խուսափել այն իրավիճակից, երբ Ռուսաստանի առաջնորդը և նրա շքախումբը կհյուրընկալվեն ԱՄՆ ռազմական օբյեկտում։ Ալյասկան, սակայն, ներկայումս գտնվում է զբոսաշրջային սեզոնի գագաթնակետում, ուստի գագաթնաժողովի համար ամենահարմար վայրը եղել է ռազմաբազան։
Նրանք նաև նշել են, որ հանդիպման վայր ընտրելիս Եվրոպայի հետ կապված տարբերակները անմիջապես մերժվել են՝ Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանի կողմից Պուտինի ձերբակալման օրդերի պատճառով։
Ինչպես հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը, Թրամփը և Պուտինը հանդիպման առնվազն մի մասը կանցկացնեն դեմ առ դեմ, միայն թարգմանիչների ներկայությամբ, առանց խորհրդականների մասնակցության։ Սովորաբար նման գագաթնաժողովին նախորդում են լայնածավալ բանակցություններ և ամիսներ տևող նախապատրաստական աշխատանքներ, ինչը այս անգամ այդպես չէ։ Թրամփն ասել է, որ այն համարում է «փորձնական» հանդիպում։