Ծաղկաձորում մեկնարկում է «Հանքաբերդյունաբերական ֆորում 2025»-ը. ուղիղ
Ծաղկաձորում ընթանում է Հայաստանի հանքարդյունաբերական ներուժի բացահայտմանն ուղղված միջազգային Mining Armenia Forum 2025-ը (MAF25)։
Այս տարվա համաժողովը կրում է «Հանքարդյունաբերություն և էներգիա․ միջազգային միտումները և Հայաստանի ներուժը» խորագիրը։ Տարածաշրջանի ամենամեծ և ազդեցիկ մասնագիտական հարթակը երկրորդ տարին անընդմեջ համախմբում է հանքարդյունաբերության ոլորտի առանցքային դերակատարներին՝ ռազմավարական առաջնահերթությունների քննարկման, կայուն զարգացման հեռանկարների ձևավորման և համագործակցության նոր հնարավորությունների բացահայտման նպատակով։
Երկօրյա համաժողովը մեկ հարթակում միավորել է պետական կառույցների, մասնագիտական հանրույթի, մասնավոր հատվածի և ներդրումային ընկերությունների ավելի քան 250 ներկայացուցիչների։ Պանելային քննարկումների, առաջատար ելույթների, հարցազրույցների ձևաչափով անցկացվող համաժողովին մասնակցում են առաջատար խոսնակներ Հայաստանից, Կանադայից, Նիդերլանդներից, Ղազախստանից, Ռուսաստանից, Միացյալ Նահանգներից, Բելառուսից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից:
Քննարկման հիմնական թեմաներն են` հանքարդյունաբերությունը՝ որպես նոր էներգիա․ ներդրումային հնարավորությունները և գլոբալ տնտեսական միտումները, Հայաստանի հանքարդյունաբերությունն այսօր և ապագայի հեռանկարները, հանքարդյունաբերության ոլորտում կայուն զարգացումն ու հասարակական միտումները, ինչպես նաև կայուն զարգացումը՝ որպես տեխնոլոգիական զարգացման արդյունք. տեխնոլոգիաների դերը հանքարդյունաբերությունում և դրա սահմաններից դուրս, ինչպես նաև ոլորտին առնչվող այլ թեմաներ։
Ֆորումի հիմնական խոսնակների թվում են՝ Լորա Բեյլի (Տնտեսական զարգացման ավագ փորձագետ, Հայաստանում Համաշխարհային բանկի գրասենյակի նախկին ղեկավար), Կիրստեն Հանդ (Հանքարդյունաբերության և կայուն զարգացման ավագ փորձագետ), Ֆրիկ Էլս (MINING.COM-ի ավագ խմբագիր), Հակոբ Ղահրամանյան (ՎԶԵԲ-ի բնական ռեսուրսների բաժնի ավագ բանկիր, Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային ղեկավար), Ջոել Սադերլենդ (Hayasa Metals Inc. գլխավոր գործադիր տնօրեն), Վյաչեսլավ Տոսակով (KPMG Caspian-ի «Ռազմավարություն և գործառնություններ» վարչության փոխտնօրեն), Վաել Ջաբեր (Wood Mackenzie-ի հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի խորհրդատվության բաժնի փոխնախագահ)։
Mining Armenia Forum 2025-ի ընթացքում նախատեսվում է նաև Հայաստանի Հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի ասոցիացիայի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության միջև հուշագրի ստորագրում, որը կնպաստի ոլորտի կայուն և արդյունավետ զարգացմանը։
Համաժողովի կազմակերպիչը Հայաստանի հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի ասոցիացիան է, գլխավոր հովանավորները՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն։
Միջոցառման հովանավոր է Ամերիաբանկը, միջոցառման գործընկերները՝ «Բի-Դի-Օ Արմենիա», «Գրանթ Թորնթոն», «Քեյ-Փի-Էմ-Ջի Արմենիա», «ՆՈՐԳԵՈ», «ԿՈՄԱՑՈՒ», «Մենդիա ռեսուրսիս» ընկերությունները։