Ծանոթացան լրատվության հիմունքներին
««Ծիածան» առաջնորդների կրթական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնած եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ֆինանսավորած ծրագիրը «Սյունիքի մարզի երիտասարդների մեդիա գիտելիքների զարգացում» խորագիրն էր կրում, որին մասնակցել են 15-ական երիտասարդներ Կապանից (««Ծիածան» ԱԿԿ» հասարակական կազմակերպություն), Քաջարանից (N1 հիմնական դպրոց), Մեղրուց («Մեղրու կանանց ռեսուրս կենտրոն» հասարակական կազմակերպություն):
Չորսամսյա դասընթացներին եւ գործնական աշխատանքներին զուգընթաց ծրագրի մասնակիցները պատրաստել են տեսանյութեր՝ օդի աղտոտվածությանը, աղբահանությանը, բնապահպանությանը, ազատ ժամանցը կազմակերպելուն եւ այլ օրախնդիր հարցերին առնչվող: Տեսանյութերի պատրաստմանը եւ թողարկմանը նրանք հաղորդակից եղան «Սոսի» հեռոստատեսությունում: Երիտասարդների պատրաստած որոշ տեսանյութեր այնուհետեւ հեռարձակվեցին հեռուստատեսության «Լուրեր» լրատվականի ընթացքում: Ծրագրի շրջանակում երիտասարդներն այցելեցին Երեւան, հանդիպումներ եղան մայրաքաղաքային տարբեր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ, ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակում:
Ծրագրի ամփոփիչ միջոցառումը տեղի ունեցավ Կապանի N2 ավագ դպրոցի դահլիճում, որտեղ Կապանի, Մեղրու եւ Քաջարանի թիմերը հանդես եկան ողջույնի խոսքով, նաեւ ներկայացրին ծրագրի շրջանակում իրենց կատարածը: Ոմանք էլ, ինչպես նշեցին իրենց ելույթում, կողմնորոշվեցին մասնագիտության ընտրության խնդրում: «Որոշ դժվարությունների հանդիպեցինք, քանզի Կապանի շրջանակից դուրս եկանք՝ ծրագրի մեջ ընդգրկելով նաեւ Քաջարանի եւ Մեղրու դպրոցականներին, բայց, երբ ամեն ինչ հետեւում է, համոզված եմ՝ ճիշտ ճանապարհ ընտրեցինք», - միջոցառման ավարտին ասաց ««Ծիածան» ԱԿԿ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սուսաննա Մարտիրոսյանը, ով ծրագրին աջակցած գործընկեր կազմակերպություններին եւ մասնակից երիտասարդներին հանձնեց հավաստագրեր եւ շնորհակալագրեր: