Ծնունդդ շնորհավոր, Վարպետ
Հայ պոեզիայի ականավոր ներկայացուցիչ Համո Սահյանի ծննդյան օրը՝ ապրիլի 14-ին, «Սյունյաց երկրի» ստեղծագործական խումբը (Սամվել Ալեքսանյան, Ռեդիկ Հայրապետյան) այցելեց Սիսիան, ապա՝ Լոր:
Սահյանի պոեզիան մեզ համար շարունակում է մնալ ոչ միայն ներշնչանքի, այլեւ ազդեցության աղբյուր:
Սիսիանում՝ «Սիսական» փառապանծ ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանի հետ, մեծ բանաստեղծին հարգանքի տուրք մատուցեցինք՝ այցելելով նրա հուշակոթողին:
Այնուհետեւ ճանապարհվեցինք Լոր՝ բանաստեղծի հայրական տուն:
Պաշտոնական միջոցառումը՝ նվիրված Համո Սահյանի ծննդյան 105-ամյակին, պետք է մեկնարկեր ժամը 13-ին:
Մինչ այդ, սակայն, հասցրեցինք ծանոթանալ տուն-թանգարանի նոր ցուցադրություններին (ի դեպ, թանգարանի ցուցանմուշները թարմացված էին, իսկ բանաստեղծի հայրական տունն ու մերձակայքը՝ լավագույնս պահպանված, ինչը, անշուշտ, տուն-թանգարանի տնօրեն Քնքուշ Հարությունյանի նվիրական աշխատանքի արդյունքը պիտի համարել):
Գյուղի դպրոցականներն էլ տուն-թանգարան էին եկել առավոտվանից, որտեղ եւ ասմունքում էին, կատարում Համո Սահյանի ստեղծագործություններով երգեր:
Մենք օգտվեցինք հաճելի այդ մթնոլորտից եւ գյուղի դպրոցականների հետ միասին  ասմունքի յուրօրինակ ցերեկույթ անցկացրինք:
Առաջինն ասմունքեց Լոր գյուղի վարչական ղեկավար Դավիթ Առուստամյանը («Պատահում է սիրտդ լցվում/ Ու չի լալիս ժամանակին»), ապա՝ «Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանը(«Թող ոչ ոքի չկանչեն/ Ճանապարհներն իմ անցած»):
Ասմունքեցին նաեւ դպրոցականներ Ադելա Առաքելյանը, Գառնիկ Սարգսյանը, Կոլյա Հովսեփյանը, Էրիկ Հովհաննիսյանը, Անի Սարգսյանը, Էլեն Դավթյանը եւ ուրիշներ:
Բոլորն ասմունքում էին Համո Սահյանի ստեղծագործություններից: Բացառություն էր միայն Էլեն Դավթյանը, ով արտասանեց Աշոտ Մինասյանի հեղինակած «Դու ուրցի բույրով եկար» բանաստեղծությունը:
Սամվել Ալեքսանյանն էլ ընթերցեց Համո Սահյանի՝ ազգային մեր երազանքն արտացոլող ստեղծագործություններից մեկը՝ «Մայրամուտ»: