ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ՝ ԱԶՆԱՎՈՒՐՅԱՆ ԹԵՄԱՆԵՐՈՎ
Օրերս Գորիսի Վաղարշ Վաղարշյանի անվան դրամատիկական թատրոնում կայացավ գեղանկարիչ Մարտուն Զաքարյանի կտավների ցուցադրությունը, որոնք գեղանկարիչը վրձնել է վերջին մեկ տարվա ընթացքում և նվիրել Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին:
Գեղանկարների մեծ մասը ներկայացված էին առաջին ցուցադրության: Կտավներն Ազնավուրի' համաշխարհային արժեք ու հռչակ ունեցող երգերի   («La Bohème», «Mama», «Ave Maria»  և այլն) վրձնե մարմնացումն են, այլ կերպ ասած՝ երաժշտությունը՝ գեղարվեստի լեզվով:
Երեկոյի ընթացքում Շառլ Ազնավուրի անվան արվեստի դպրոցի սանեըը կատարեցին նույնանուն ստեղծագործությունները՝  լիարժեք դարձնելով ցուցադրությունը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին Գորիսի արվեստասեր հասարակությունը, արվեստագետներ, երաժիշտներ, կրթության ոլորտի մասնագետներ, ուսուցիչներ, աշակերտներ, ովքեր իրենց հիացմունքը հայտնեցին գեղանկարչի նոր ոճի ու չկրկնվող,  էությամբ եզակի վրձնարվեստի մասին:
Արվեստասեր հասարակությանը շնորհակալության  խոսք ասաց նաև նկարիչը՝ ներկայացնելով  կտավների ստեղծման պատմությունը։
Ցուցահանդեսն ինչ-որ առումով գեղանկարչի վերջին տարիների մտորումների ամփոփ նկարագիրն էր:
Ինչպես գեղանկարչի մյուս շրջանների աշխատանքները, Ազնավուրի երգարվեստի  ներշնչանքով ստեղծված այս կտավները նույնպես իրենց արժանի գնահատականը ստացան ցուցահանդեսին ներկա հանրության կողմից: