Թուրքիայի իշխանական վերնախավը շարունակում է մեղադրել Հայաստանին
Թուրքիայի իշխանական վերնախավը շարունակում է Հայաստանի հասցեին մեղադրանքներ հնչեցնել և բացահայտ աջակցություն հայտնել Ադրբեջանին:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարել է, թե «Կովկասում խաղաղության և կայունության համար ամենամեծ խոչընդոտը Հայաստանի հարձակվողական կեցվածքն է»:
«Հայաստանը պետք է հրաժարվի տարածաշրջանը կրակի մատնող հարձակվողականությունից», - հայտարարել է Աքարը՝ հերթական անգամ իրենց աջակցությունը հայտնելով «ադրբեջանցի եղբայրներին»:
Երկրի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խոսնակ Օմեր Չելիքը ևս Հայաստանի հասցեին դատապարտող հայտարարություն է հնչեցրել: Չելիքը իր թվիթերյան էջում գրել է. - «Հայաստանը կրակի հետ է խաղում և վտանգում տարածաշրջանային խաղաղությունը: Այս հարձակումը կրկին ցույց է տալիս, որ Հայաստանը անտեսում է միջազգային իրավական նորմերը: Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Հայաստանին»:
Թուրքիայի խորհրդարանի խոսնակ Մուստաֆա Շենթոփը ավելի հեռուն է գնացել՝ Հայաստանն անվանելով «ահաբեկիչ պետություն»: «Քաղաքացիական բնակչության վրա վերջին հարձակումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանը ոչ միայն Ադրբեջանի համար է սպառնալիք, այլև տարածաշրջանային խաղաղությունը խաթարող ահաբեկչական պետություն է և բոլոր հետևանքների միակ պատասխանատուն է լինելու: Թուրքիան շարունակելու է կանգնել Ադրբեջանի կողքին իր ողջ կարողությամբ», - Թվիթերում գրել է Շենթոփը: