Դաստակերտը Հայաստանի ամենափոքր քաղաքն է, որը գտնվում է Սյունիքի մարզում՝ Այրի լեռան ստորոտին։ 1951 թվականին Դաստակերտը համարվել է  քաղաքատիպ ավան, և նույն թվականին այնտեղ բացվել է պղնձամոլիբդենային կոմբինատ, որն աշխատել է մինչև 1973 թ.։ Այնուհետև քաղաքում բացվել է բժշկական տեխնիկայի գործարան։
Դաստակերտի վերելքի տարիներին (1960-1970 թթ) այնտեղ ապրել են մոտ 3500 մարդ։ Ժամանակին այսքան բնակչություն ունեցող քաղաքն այսօր ամայացել է և ստացել ուրվական անունը։ Այսօր Դաստակերտում ապրում է ընդամենը 250 բնակիչ, որոնք զբաղվում են անասնապահությամբ և մեղվաբուծությամբ։ Դաստակերտում գործում է միջնակարգ դպրոց, որտեղ սովորում է ընդամենը 9 աշակերտ։
Դաստակերտի բնակչուհի Սուսաննա Ղումաշյանը, ով Դաստակերտ է տեղափոխվել 2004 թվականին Գեղարքունիքի մարզից, ասաց՝ այստեղ են եկել այն ակնկալիքով, որ հանքը կվերաբացվի և նոր աշխատատեղեր կլինեն։