Վաչե Պետրոսյան․ պատերազմը խլեց լավագույններին
Վաչե Արարատի Պետրոսյան․ ծնվել է 1996 թ․ Սյունիքի մարզի Սիսիան քաղաքում։ Միջնակարգ կրթությունը ստացել է Սիսիանի համար N 2 դպրոցում։ 2014 թ․ ընդունվել եւ 2018 թ․ գերազանցությամբ ավարտել է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի կովկասագիտության բաժինը, ապա շարունակել կրթությունը նույն բաժնի մագիստրատուրայում (անվճար)։ Օգտվելով տարկետման հնարավորությունից՝  ընդունվել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարան․ մեկ տարի անց` գերազանց ավարտելով ռազմական համալսարանը, զորակոչվել է բանակ՝ որպես սպա ծառայել Կապանի զորամասում։
Վաչեի մասին մեզ եղբայրն է պատմում, ձայնը դողում է, բայց խոսքերում միայն հպարտություն է․ «Իմ եղբայրն ամեն տեղ լավագույնն էր»։
Կապանի զորամասի հրետանային մարտկոցի հրամանատար, կապիտան Արամ Մանուկյանը հուզվում է Վաչեի մասին խոսելիս․ «Մասնագիտության մեջ գերազանց զարգացած ու պատրաստված սպա էր, չնայած, որ ինքը կադրային սպա չէր, այլ մեկ տարի էր սովորել։ Քաջատեղյակ էր պատմությանը, իր վարած դասերի ժամանակ թերություններ չէր հանդուրժում։ Կոլեկտիվին նվիրված, գիտակ, հրամանատարության եւ զինվորների հարգանքը վայելող, կյանքով լի տղա էր։ Սեպտեմբերի 27-30-ը անդադար, առանց քնելու վարել է մարտական գործողությունները, անսխալ ու հմուտ ղեկավարել մարտը։ Մինչեւ չարաբաստիկ սեպտեմբերի 30-ն ինքն ու իր դասակն անվնաս էին, բայց տեղափոխության ժամանակ թշնամու անօդաչուն նկատել է ու խփել մեքենային։ Ափսոս, հազար ափսոս․․․»։
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի ծավալած լայնամասշտաբ պատերազմում լեյտենանտ Վահե Պետրոսյանը գործել է գիտակից հրամանատարին հատուկ հմտությամբ, արդյունքում՝ անսխալ վերացված թիրախներ, հաղթանակի անգնահատելի հպարտություն․․․
Պատերազմը խլում է լավագույններին․ 2020 թ․ սեպտեմբերի 30-ին զոհվում է լեյտենանտ Վաչե Պետրոսյանը՝ երիտասարդ հայ սպան, ով իր երկրին սիրահարված էր պատանու խենթությամբ եւ պատմաբանի իմաստնությամբ։