Վագիֆ Խաչատրյանի գերեվարումից անցել է 1 տարի. մեղադրանք, ազատազրկում և զանգ ընտանիքին` ամիսը 1 անգամ
1 տարի առաջ՝ այս օրը, արցախցի Վագիֆ Խաչատրյանին Ադրբեջանի սահմանապահ զորքերը հանել էին Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան բուժման կարիք ունեցողներին տեղափոխող ԿԽՄԿ ավտոմեքենայից և գերեվարել։ Նա իբր մեղադրվում էր 1991 թվականին «հանցավոր խումբ ստեղծելու» և Խոջալուի գործողություններին մասնակցելու մեջ:
1 տարի անց, սակայն, Վագիֆ Խաչատրյանը ոչ միայն չվերադարձվեց հայրենիք, այլև դատապարտվեց 15 տարվա ազատազրկման։
Վերջինս 15 տարվա ազատազրկման 5 տարին անցկացնելու է բանտում, իսկ մնացած ժամկետը՝ խիստ ռեժիմով ուղղիչ հիմնարկում։
Վագիֆ Խաչատրյանը չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը։ Նա հայտարարել էր, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում և դատարանին խնդրել էր արդարացնել։
Մինչ այս Վագիֆ Խաչատրյանի ընտանիքը դիմել է միջազգային տարբեր կառույցների, սակայն ապարդյուն։ Վագիֆ Խաչատրյանի դուստր Վերա Խաչատրյանն անգամ դիմել էր Փարիզի քաղաքապետին, երբ վերջինս Արցախի շրջափակման օրերին հումանիտար օգնություն էր բերել Հայաստան Կոռնիձորի հատված Արցախ տեղափոխելու համար, Անն Իդալգոն խոստացավ զբաղվել և փորձել անել ամեն հնարավոր բան, սակայն, ինչպես տեսնում ենք, միջազգային հանրությունը շարունակում է լռել։
Խաչատրյանն ընտանիքի հետ կարողանում է կապ հաստատել միայն ամիսը մեկ անգամ։