Վահեն խոստացել, բայց չի մարել աշնանացան ցորենի սերմացուի 2013թ. պարտքը. խաբված գյուղացիները՝ փաստի առաջ
2017թ. մայիսի 20-ին «Սերմերի գործակալություն» ՊՈԱԿ-ը հայց էր ներկայացրել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան եւ պահանջել Սյունիքի մարզպետարանից բռնագանձել 250 մլն դրամ:
Խոսքը 2013, 2014 եւ 2015 թվականներին գյուղացիներին տրված աշնանացան ցորենի սերմացուի պարտքի մասին է :
Հիշեցնենք, որ դեռեւս 2016-ի նոյեմբերին Վահեն մարզի համայքապետարանների ներկայացուցիչներին խոստացել էր, թե արտաբյուջեի հաշվին կմարի 2012 եւ 2013 թվականների պարտքը:
Եվ այդ հանգամանքը հաշվի առնելով՝ հայցվոր կողմը ներկայացրել էր հաշտության համաձայնություն կնքելու միջնորդություն, ինչն էլ բավարարվել էր, որի արդյունքում էլ գործի դատաքննությունը դադարեցվել էր:
Սակայն մարվել է միայն 2012-ի պարտքը, որ կազմել է մոտ 23 մլն դրամ. մարվել է 2016-ի աշնանը՝ իբր Սյունիքի զարգացման եւ ներդրումների հիմնադրամի միջոցներով, թեեւ այդ հիմնադրամը դեռեւս ստեղծված չէր այդ ժամանակ, բայց դա այլ հարց է եւ այս դեպքում՝ անկարեւոր:
2013-ի պարտքը մնացել է չմարված, չնայած Վահեն խոստացել էր:
Փաստորեն «Սերմերի գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի եւ Սյունիքի մարզպետարանի միջեւ կնքված համաձայնությունը կյանքի չի կոչվել, ինչի համար էլ խնդիրը կրկին հայտնվել է իրավապահ մարմինների օրակարգում: Ասել է թե՝ 250 մլն դրամը պետք է հավաքվի եւ վերադարձվի պետական գանձարան:
Ի՞նչ զարգացումներ են սպասվում ոչ սովորական այդ խնդիրը լուծելու ճանապարհին:
Ամենայն հավանականությամբ արգելանք կդրվի Սյունիքի մարզպետարանի բանկային հաշիվների վրա, քանի դեռ 250 մլն դրամը չի վերականգնվել:
2013, 2014 եւ 2015 թվականներին աշնանացան ցորենի սերմացու ստացած գյուղացիները եւ ֆերմերները, ըստ էության, այլեւս պարտքի վերադարձումը ձգձգելու, խուսանավելու, չվճարելու այլընտրանք չունեն: Հակառակ պարագայում կբախվեն քրեական գործերի հետ. իսկ խոսքը հարյուրավոր մարդկանց մասին է:
Թե ինչ ընթացք կունենա գյուղացիների ու ֆերմերների պարտքի հարցը՝ ժամանակը ցույց կտա:
Ինչ վերաբերվում է Վահե Հակոբյանի հերթական ստին՝ չենք զարմանում եւ չենք զայրանում: Գոնե այս դեպքում նա մեղավոր չէ: Մեղավորը նրանք են, ովքեր Վահեին հավատացել կամ լուրջ են  ընդունել: