Վաշինգտոնը պատրաստ է Թեհրանի հետ քննարկել խաղաղ միջուկային ծրագիրը՝ առանց ուրանի հարստացման. Ուիտկոֆ
Միացյալ Նահանգների նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիտկոֆը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է Թեհրանի հետ քննարկել խաղաղ միջուկային ծրագիրը, սակայն կտրականապես դեմ է Իսլամական Հանրապետությունում ուրանի հարստացմանը:
«Իրանի հետ բանակցություններում կքննարկվի, թե ինչպես ենք մենք վերակառուցելու քաղաքացիական միջուկային ծրագիրը, որպեսզի այն ավելի լավը դառնա և չնախատեսի ուրանի հարստացում»,- ասել է ամերիկացի պաշտոնյան:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հասավ Իրանում իր նպատակին՝ զրկելով վերջինիս ուրանի հարստացման և միջուկային զենքի մշակման ներուժից: Ուիտկոֆը նշել է, որ Թրամփը հստակ գիտե, թե երբ պետք է սեղմել կոճակը և երբ՝ հետ կանգնել:
ԱՄՆ նախագահի բանագնացն ընդգծել է, որ հակամարտության հենց սկզբից Վաշինգտոնը Թեհրանի հետ բանակցություններ է վարել խաղաղ կարգավորման շուրջ: Նա նաև հույս է հայտնել, որ Իրանի և Իսրայելի միջև հրադադարը կնպաստի Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: