Վազգեն Հարությունյան. «Անաչառությունը, օրենքի առջեւ բոլորի հավասարությունը կլինեն մեր գործելակերպի կարեւորագույն սկզբունքները»
ՀՀ գլխավոր դատախազի հունվարի 21-ի հրամանով Վազգեն Հարությունյանը նշանակվել է Սյունիքի մարզի դատախազ:
Վազգեն Հարությունյան. ծնվել է 1980թ. Երեւանում: 2002թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի մագիստրատուրան: 2002-2004թթ. ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում: 2005թ.-ից աշխատում է դատախազության համակարգում: 2005թ. նշանակվել է Տավուշի մարզի դատախազության քննիչ, 2006թ. նույն մարզի դատախազության ավագ քննիչ, 2007թ. Տավուշի մարզի դատախազության դատախազ: 2008թ. մայիսի 4-ից նշանակվել է Երեւանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության դատախազ, 2013թ. հունվարի 29-ին՝ Երեւանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ: 2013թ. նոյեմբերի 7-ից մինչեւ 2016թ. հունվարի 21-ն աշխատել է Երեւանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի տեղակալի պաշտոնում: 2016թ. հունվարի 21-ին գլխավոր դատախազի հրամանով նշանակվել է Սյունիքի մարզի դատախազ:
Ունի արդարադատության երրորդ դասի խորհրդականի դասային աստիճան:
Ամուսնացած է, ունի մեկ դուստր:
- Շնորհավորում ենք Ձեզ նոր նշանակման առթիվ: Բայց մի նկատառում թույլ տվեք հայտնել. կարծեք Սյունիքի մարզի արդեն նախկին դատախազ Արմեն Աֆանդյանի պաշտոնավարումը մեր մարզում կարճ տեւեց: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
- Գիտե՞ք՝ որեւէ հստակ ժամկետ սահմանված չէ դատախազի պաշտոնավարման համար, սովորական կադրային փոփոխություն է տեղի ունեցել: Արմեն Աֆանդյանը ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով նշանակվել է Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազ:
- Մարզի դատախազ նշանակվելուց առաջ կամ հետո հասցրե՞լ եք գոնե մասամբ ծանոթանալ մարզին:
- Հունվարի 21-ին մարզի դատախազ եմ նշանակվել, բայց դեռեւս չեմ հասցրել ծանոթանալ մարզին. կարելի է ասել` ծանոթացման փուլում եմ:
- Նախնական տվյալներով ինչպե՞ս եք գնահատում մարզի օպերատիվ վիճակը:
- Այս պահի դրությամբ վիճակը կայուն է, ինչպես արդեն նշեցի, ծանոթացման փուլում եմ: Կան մի շարք գործեր, որոնց դեռ պիտի ծանոթանամ:
- Հանրապետության մասշտաբով դատախազության, ընդհանրապես իրավապահ համակարգում ո՞րն է առաջնայինը ներկա փուլում. չէ՞ որ արդեն ուժի մեջ է ՀՀ նոր սահմանադրությունը, որն իրավապահ համակարգում եւս որոշակի փոփոխություններ է ենթադրում, ո՞ր սկզբունքներն եք Դուք դնելու Ձեր գործունեության հիմքում:
- Անաչառությունը, առաջադրված սկզբունքներին հետեւելը, եւ, որ ամենագլխավորն է, բոլորը հավասար են օրենքի առաջ գործելակերպը: Հանրապետության գլխավոր դատախազի կողմից առաջադրված խնդիրները դրել եմ մարզում գործող իրավապահ մարմինների առաջ: Որպես մարզի դատախազ, նախաքննության եւ հետաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող անձ՝ ես պարտավոր եմ պահպանել բոլոր այդ սկզբունքները :
- Որպես լրատվամիջոց մեզ նաեւ հետաքրքրում է ԶԼՄ-ների հետ աշխատելու Ձեր սկզբունքը:
- Աշխատելու եմ թափանցիկ, հրապարակային, որքանով օրենքն է թույլ տալիս, իհարկե, պահպանելով նաեւ նախաքննության գաղտնիքը: Կողմնակից եմ թափանցիկ աշխատելաոճին, հանրությունից թաքցնելու ոչինչ չկա:
- Ձեր խոսքը մարզի բնակչությանն ու իրավապահ մարմիններին:
- Մարզի բնակչությունը վստահ պետք է լինի, որ դատախազությունը շարունակելու է նախորդ ղեկավարների որդեգրած քաղաքականությունը: Իրավապահ մարմիններին նորից եմ հիշեցնում՝ անաչառությունը, անկաշկանդվածությունն ու օրենքի առաջ բոլորի հավասարությունը պիտի լինեն մեր գործելակերպի կարեւորագույն սկզբունքները: