Վերանայվել է զինվորական ծառայության պիտանիության աստիճանը որոշող հիվանդությունների ցանկը
Կառավարությունը վերանայել է զինվորական ծառայության պիտանիության աստիճանը որոշող հիվանդությունների ցանկը, որի նպատակն է բացառել առողջական թեթև խնդիրների հիմքով տրվող անհարկի տարկետումները։ Համապատասխան որոշումը հավանության է արժանացել կառավարության դեկտեմբերի 25-ի նիստում։
Նախագծի հիմքում ընկած է այն սկզբունքը, որ կլինիկական դրսևորումներ չունեցող, գործառույթների խանգարման չհանգեցնող և բժշկական միջամտություն չպահանջող ախտաբանական վիճակները չպետք է խոչընդոտ լինեն զինվորական ծառայության համար։ Այս մոտեցումը հիմնավորվում է միջազգային առաջադեմ փորձով, մասնավորապես՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների, Իսրայելի և Ավստրիայի զինված ուժերում կիրառվող չափանիշներով, ինչպես նաև միջազգային մասնագիտական ասոցիացիաների ուղեցույցներով։
Փոփոխությունների արդյունքում զինակոչիկների թվի նշանակալի ավելացում է կանխատեսվում մի շարք ուղղություններով։
Մասնավորապես, վահանաձև գեղձի թերֆունկցիայի բարենպաստ դեպքերը, սրտի զարգացման փոքր անոմալիաները, որոնք հայտնաբերվում են պատահական հետազոտությունների ժամանակ, ինչպես նաև ողնաշարի ոչ ագրեսիվ հեմանգիոմաներն ու արյան որոշ ժառանգական գործոնները՝ թալասեմիայի հետերոզիգոտ տեսակները, այլևս հիմք չեն հանդիսանա ծառայությունից ազատվելու կամ տարկետում ստանալու համար։
Այս հիվանդությունների պարագայում նախատեսվում է ծառայություն՝ սահմանափակումներով կամ հատուկ ռեժիմով, քանի որ դրանք չեն պահանջում բուժում և չեն խաթարում օրգանիզմի կենսագործունեությունը։
Նախագիծը ցուցաբերում է խստացված մոտեցում բարձր ռիսկայնություն ունեցող ախտաբանությունների հանդեպ։ Ցանկում առաջին անգամ հստակ ներառվում են գլխուղեղի և ողնուղեղի վենոզ անգիոմաները, ինչպես նաև գլխուղեղի խոշոր չափերի կիստաները, որոնք, նույնիսկ կլինիկական ախտանիշների բացակայության դեպքում, համարվում են վտանգավոր՝ պայմանավորված ուղեղային հյուսվածքների հնարավոր սեղմմամբ կամ կառուցվածքային խաթարմամբ։