Ընթերցեցի դասագիրքը. վերահաստատվեց համոզմունքս՝ առարկան պետք է կոչվի Հայաստանի պատմություն. վարչապետ
Քովիդի հանգամանքից օգտվելով ընթերցեցի 7-րդ դասարանի Հայոց պատմության դասագիրքը: Այս դասագրքի ընթերցումը ևս մեկ հանգամանք վերահաստատեց իմ համոզմունքը, որ առարկան, որը դասավանդվում է, պետք է կոչվի Հայաստանի պատմություն:
Այս մասին սոցցանցի իր էջում հրապարակած տեսանյությում ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ այս մասին դեռ ապրիլին էր խոստացել, սակայն մինչ այժմ չէր կարողացել անել:
«Իհարկե, ես պատմության փորձագետ չեմ և պատմագիտական նրբությունների մեջ չեմ մտնի, բայց կարող եմ միանշանակ ասել, որ դասագիրքը հաջողված է հետևյալ իմաստով.
այն աշակերտին հրավիրում է քննական դիտանկյունից ընկալել պատմությունը, մի բան, որն իմ կարծիքով մեր իրականության մեջ շատ է պակասում, և բացի այդ, երեխաների համար ստեղծում է իրավիճակներ, նրանց հրավիրում է խաղարկային իրադրություններ ստեղծել մեր պատմության կարևորագույն տարբեր դրվագների շուրջ և այդ իրավիճակներում ընկալել պատմությունը, փորձել այսօրվա դիտանկյունից նայել իրադարձություններին, այդ դիտանկյունից քննարկել և ընկլալել, ինչը կարծում եմ շատ կարևոր նորամուծություն է:
Եվ ես հույս ունեմ, որ 7-րդ դասարանի մեր աշակերտները և պատմություն դասավանդող մեր սիրելի ուսուցիչները լիարժեք օգտվում են դասագրքի ընձեռած հնարավորություններից:
Եվս մեկ հանգամանք. այս դասագրքի ընթերցումը վերահաստատեց իմ համոզմունքը, որ առարկան, որը դասավանդվում է, պետք է կոչվի Հայաստանի պատմություն, ինչի վերաբերյալ Կառավարությունն արդեն որոշում կայացրել է, և առաջիկայում մենք հենց այս վերնագրի ներոք դասագրքեր կունենանք, որովհետև ինքնին վերնագրի դերակատարումն էական է որոշ տեղերում, որոշ նրբությունների համատեքստում, որովհետև այդ վերնագրի ներքո որոշ հարցերի դիտանկյունը, ընկալման անկյունը առավել համապատասխան կլինի Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերին»- ասաց վարչապետը: