Ընտրություններից 50 օր հետո անգամ Սիսիանում չի ձևավորվում համայնքային իշխանություն
Սիսիան համայնքի ավագանու 2022 թ. սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունեցած ընտրության արդյունքում ավագանու անդամի մանդատ ստացան «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Ապրելու երկիր», «Աշխատանք և արդարություն», «Մեկ Հայաստան» և «Հանուն հանրապետության» կուսակցություններն ու դաշինքները:
Հոկտեմբերի 12-ին կայացած Սիսիանի նորընտիր ավագանու առաջին նիստում՝ համայնքի ղեկավարի ընտրության երկրորդ փուլում համայնքի ղեկավար ընտրվեց «ՔՊ» կուսակցության ներկայացուցիչ Արմեն Հակոբջանյանը, ով վերջին գրեթե մեկ տարում համայնքապետի պաշտոնակատարն էր: Նա 9 կողմ ձայնով հաղթեց «Աշխատանք և արդարություն» դաշինքի ներկայացուցիչ Հայկ Առաքելյանին, ով ստացել էր 7 կողմ ձայն:
Արմեն Հակոբջանյանի հաղթանակը որոշեց «Հանուն հանրապետության» դաշինքի անդամ Նախշուն Յուզուլյանի դիրքորոշումը:
Համայնքի ղեկավարի ընտրության նիստը բոյկոտել էր «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը. Կուսակցության նախ ընտրական ցուցակը գլխավորող Արա Զաքարյանը տարածել էր հայտարարություն, թե վայր են դնում ստացած 4 մանդատը:
Այնուհետև մանդատները վայր դնելու մասին հայտարարություն տարածեցին «Աշխատանք և արդարություն», «Մեկ Հայաստան» խմբակցությունները (երկու այդ խմբակցությունն ունի 7 մանդատ):
Արդյունքում՝ ավագանու 21 անդամից մանդատը (ըստ տարածված հայտարարությունների) վայր դրեցին 11-ը:
Եվ համայնքի ընտրված ղեկավար Արմեն Հակոբջանյանի երդման արարողությունն այդպես էլ չկայացավ ու չի կայանում՝ քվորում չլինելու պատճառով: Դա նշանակում է, որ Արմեն Հակոբջանյանը չի կարողանում ստանձնել համայնքի ղեկավարի պարտականությունները:
Այսպիսով՝ եթե համայնքում ավագանին ձևավորված չէ, եթե համայնքի ղեկավարը չի կարողանում ստանձնել իր պարտականությունները, ապա ինչու՞ կառավարությունը համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար չի նշանակում:
Պատճառն ըստ էության այն է, որ «Աշխատանք և արդարություն» ու «Մեկ Հայաստան» ուժերի ներկայացուցիչները թեև հայտարարել են մանդատները վայր դնելու մասին, բայց (ի տարբերություն «Ապրելու երկիր» կուսակցության ներկայացուցիչների) մինչև հիմա  այդ մասին դիմումներ չեն ներկայացրել ընտրական հանձնաժողով:
Հաջորդ հարցը, որ հիմա քննարկվում է Սիսիանում, հետևյալն է՝ հնարավո՞ր է, որ Արմեն Հակոբջանյանը կրկին նշանակվի համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար՝ մինչև համայնքի ավագանու նոր ընտրություններ, որը հավանաբար տեղի կունենա 2023-ի գարնանը:
Անշուշտ, հնարավոր է, որ Արմեն Հակոբջանյանը նշանակվի Սիսիան համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար, եթե ինքը նույնպես հրաժարվի ավագանու անդամի մանդատից: Այդ դեպքում նոր գործընթաց կսկսվի՝ առավել անորոշ հեռանկարով։
Այդ բոլորով հանդերձ՝ շատ տարօրինակ է, որ ծանրագույն մեր ժամանակներում, թշնամական Ադրբեջանի հետ ամենաերկար սահմանն ունեցող Սիսիանում չկա ձևավորված և լեգիտիմ համայնքային իշխանություն: