Սեպտեմբերի 21-ը մեր նորագույն պատմության ամենակարևոր և հիշարժան էջերից է, երբ հայ ժողովուրդը կրկին բարձրաձայնեց իր անսասան կամքը՝ ապրել անկախ ու ազատ։
Անկախությունը մեզ համար միայն պետականության հաստատում չէ․ այն մեր ժողովրդի ոգու հաղթանակն է, մեր միասնականության արդյունքն ու ապագայի երաշխիքը։ Այս օրը կոչ է յուրաքանչյուրիս՝ հավատարիմ մնալու մեր ազգային արժեքներին, մեր արմատներին ու մեր ինքնությանը։
Այսօր, առավել քան երբևէ, մենք պարտավոր ենք լինել միակամ և միասնական՝ ի փառս մեր հերոսների հիշատակի և ի շահ մեր ապագա սերունդների։ Անկախությունը մեր բոլորի անձնական պատասխանատվությունն է․ յուրաքանչյուրիս պարտքն է իր տեղում գործով ու նվիրումով նպաստել Հայաստանի Հանրապետության հզորացմանը և բարգավաճմանը։
Թող այս տոնը մեզ ներշնչի նոր ձեռքբերումների, ամրապնդի մեր հավատն ու վճռականությունը և առաջնորդի դեպի ուժեղ ու զարգացող Հայաստան։