Ե՛վ ցուցահանդես, և՛ պարգևատրում
Կապանի մշակույթի կենտրոնի ճեմասրահում սեպտեմբերի 30-ին գույների խաղ էր և անմիջական մթնոլորտ: Երաժիշտների եռյակը՝ Շուշանիկ Գևորգյան (դաշնամուր), ջութակահարներ Լիլիա Ղազարյան, Լիաննա Սողոմոնյան, հոգեհարազատ մեղեդիներ էին հնչեցնում: Կազմակերպվել էր Կապանի մանկական գեղարվեստի դպրոցի 2024-2025 ուստարվա հաշվետու ցուցահանդեսը: Միջոցառմանը մասնակցում էին տարբեր տարիքի և զբաղմունքի արվեստասերներ, նաև արվեստագետներ՝ գեղանկարիչներ Ռոմեն Ղոնյան, Սեյրան Աղավելյան, Հրանտ Էլչյան, Ռուբեն Կոստանդյան, քանդակագործ, դպրոցի երկարամյա նախկին տնօրեն Ստեփան Դավթյան:
Ցուցադրանքում  ներկայացված էր կրթօջախի 72 սանի գեղանկարչական աշխատանքներ, ինչպես նաև դեկորատիվ կիրառական արվեստի նմուշներ, որոնք որոշակի պատկերացում էին տալիս նրանց գեղագիտական ընկալումների մասին:
-Երեխաների աշխատանքներում երևակվում են ուսուցիչների ջանքերը, որոնք սաներին ուղղորդում են դեպի արվեստի աշխարհ: Նման ցուցահանդեսները ոգևորում են երեխաներին, նրանց մեջ պատասխանատվության զգացում ձևավորում գեղանկարչության հանդեպ,- «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց գեղանկարիչ Հրանտ Էլչյանը:
– Աշխարհի ամենաանկեղծ նկարիչները երեխաներն են, նրանց գեղագիտական դաշտը մաքուր է, շրջապատող աշխարհի նրանց ընկալումը՝ անմիջական։ Դա երևում է այստեղ ցուցադրված նրանց աշխատանքներում, եթե մարդիկ ուզում են դրական լիցքեր ստանալ, պետք է այցել են այս ցուցահանդեսը, – այսպիսի կարծիք հայտնեց գեղանկարիչ Ռուբիկ Կոստանդյանը (Ուբակ)։
Կապանի գեղարվեստի մանկական դպրոցը հիմնադրվել է 1972 թվականին՝ տնօրեններ Վահրամ Խաչատրյան, Վանյա Գրիգորյան, Ստեփան Դավթյան: Ներկայիս տնօրեն Հասմիկ Գրիգորյանը դպրոցի 12 շրջանավարտի հանձնեց ավարտական վկայականներ: 2024-2025 թթ. ուստարում  տարբեր  ցուցահանդեսների մասնակցած և առաջնություն շահած սաները ստացան իրենց պարգևները: Ընդհանուր առմամբ՝ դպրոցն ունեցել է 658 շրջանավարտ: