Արցախյան առաջին պատերազմի դժվարին, տագնապներով լեցուն օրերին հիմնադրվեց «Արմենիա» համույթը: Ծննդյան տարեթիվը՝ 1993 թվական, խմբի հիմնադիր և մենակատար՝ Գագիկ Գրիգորյան: Երաժշտական համերաշխ կոլեկտիվը ազատամարտիկների, սահմանամերձ բնակավայրերի մարդկանց համար համերգներով սկսեց իր ուղին Սյունիքից մինչև Տավուշ: Խմբի ստեղծման օրվանից Գագիկի շուրջն էին համախմբվել երաժշտության նվիրյալները՝ Վահան Մանուկյան, Էդուարդ Հարությունյան, Մարատ Նազարեթյան, Աշոտ Խաչատրյան, Արամայիս Հակոբյան: Հետո խումբը համալրվեց երիտասարդ երաժիշտներով, բայց չփոխվեց «Արմենիայի» ոճը՝ ժողովրդական, էստրադային ուղղվածությունը:
1997-ից Գագիկ Գրիգորյանը ստեղծագործել է, խմբի երգացանկը համալրելով հեղինակային երգերով՝  առաջիններից մեկը՝ «Երբ ձյունը գա»:
Հունիսի 3-ին Գագիկ Գրիգորյանը Կապանի մշակույթի կենտրոնի համերգային մեծ դահլիճում տոնեց բեմական գործունեության 30-ամյակը՝ համերգով, Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանի մասնակցությամբ, իր երգի երկրպագուներով, Հայոց ազգային բանակի զինվոր հանդիսականներով: «Արմենիայի» բեմական ուղին ներկայացնելուց հետո այլևս հաղորդավարի կարիք չեղավ: Գագիկ Գրիգորյանը յուրաքանչյուր կատարումից առաջ ներկայացնում էր երգի ստեղծման և ձայնագրման տարեթիվը, որոշ հետաքրքրական  մանրամասներ:
Եղավ նաև փոքրիկ ընդմիջում «Արմենիա» համույթի պրոդյուսեր, ստեղծագործող Արթուր Պատվականյանի արձակ բանաստեղծություններից ասմունքեց  Կապանի արվեստի պետական քոլեջի ուսանողուհի Շաքե Բաղդասարյանը:
Երգիչը երախտագիտություն հայտնեց համերգի գլխավոր հովանավոր՝ Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանին և ընդհանրապես  բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են «Արմենիային»՝ «Աժդանակ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Գարիկ Ղազարյան, Հակոբյան եղբայրներ, «Նորոգշին» ընկերության տնօրեն Ռազմիկ Փարսյան, «Դարիստ» հյուրանոցառեստորանային համալիրի տնօրեն Մուրազ Գրիգորյան, Կապանի մշակույթի կենտրոնի անձնակազմ:
Իսկ ամենավերջում հնչեց Գագիկ Գրիգորյանի հեղինակային ամենասիրված երգերից մեկը, որ հաճախ է կատարվում՝ «Ես առանց քեզ»: