«Ադրբեջանը հայտարարում է՝ ճանապարհը պատկերացնում է ուղղակի «միջանցքի» տարբերակով, որով անարգել կգնա Նախիջևան. դա կնշանակի, որ ՀՀ սուվերենություն այլևս գոյություն չունի». Աշոտ Մելքոնյան
17.03.2025 17:45
Ադրբեջանը մի կողմից հայտարարում է, որ Հայաստանի հետ ավարտել է «խաղաղության պայմանագրի» կետերի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունները՝ համաձայնեցնելով բոլոր 17 կետերը, մյուս կողմից՝ 1 օրում 3 պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածում՝ ՀՀ զինված ուժերին մեղադրելով իբր սահմանին սադրանքի դիմելու մեջ, ինչ երեկ հերքվեց ՀՀ Պաշտպանության նախարարության, իսկ այսօր՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելության կողմից։
Ադրբեջանն այսպե՞ս է պատրաստվում խաղաղության, ի՞նչ է տալու Հայաստանին խաղաղության պայմանագիր» կոչված փաստաթուղթը, որն արդեն վերանվանվել է՝ դառնալով խաղաղության համաձայնագիր։
ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, պատմաբան Աշոտ Մելքոնյանի խոսքով՝ փաստաթուղթն Ադրբեջանին հետ չի պահելու իր նպատակներից։ Ավելին, Ադրբեջանը կարողացավ հասնել երրորդ կողմի՝ անվտանգության երաշխավորների բացառման տարբերակին։ Այսինքն՝ բանակցությունները դարձան ուղղակի հայ-ադրբեջանական։
«Մի կողմից՝ թվում է, թե սա դրական է, բայց մյուս կողմից, երբ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության դեպքում չկա որևէ երաշխավոր, բնականաբար, այս պայմաններում խոսել այդ փաստաթղթի իրական անվտանգության երաշխիք լինելու մասին՝ ուղղակի ճիշտ չէ»,- 168.amի հետ զրույցում նշեց Աշոտ Մելքոնյանը։