Ամեն տարիք իր Թումանյանն ունի
Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 155-րդ տարեդարձը մի պատեհ առիթ է անդրադառնալու նրա կյանքին ու գործին: «Կապանի ակումբագրադարանային միավորում» ՀՈԱԿ-ի էլեկտրոնային գրադարանում Ամենայն հայոց բանաստեղծի 155-ամյակի առիթով անցկացվում է թումանյանական շաբաթ՝ «Ամեն տարիք իր Թումանյանն ունի» բնաբանով:
Ցերեկույթը «Թումանյանի հերոսներն արվեստում» խորագիրն էր կրում: Գրադարանում կազմակերպվել էր ցուցահանդես: Ցուցադրանքում «Լեոն Արթ» ստուդիայի սաների աշխատանքներն էին՝ մեծ լոռեցու հեքիաթների թեմաներով:
Հնչեցին Թումանյանի տեքստերով երգեր ու բանաստեղծություններ՝ թիվ 10 միջնակարգ դպրոցի աշակերտների կատարմամբ: Ուշագրավ էր հարցազրույցը, որ երկխոսություն էր Թումանյանի հետ՝ նրա արտահայտած մտքերի ու կարծիքների շուրջ:
Թումանյանին հարցրել են, իսկ ինչպե՞ս եք ընտրել Ձեր զավակների անունները:
- Ես իմ զավակների անունները հատուկ խնամքով եմ ընտրել: Օրինակ՝ Արեգ որդուս անունը դրել  է Ղազարոս Աղայանը: Նորածին աղջկաս Սեդա անունը գտնելու համար պատմական գրքեր եմ  նայել, և 10-րդ դարի իշխանուհու անուն եմ դրել: Երեխաներիս անուններից երեքը Րաֆֆու «Սամվելից» է առնված՝ Մուշեղ, Աշխեն, Նվարդ: Մյուս տղաներիս անունները՝ Արտավազդ և Համլիկ, ես իմ դրամաներից եմ վերցրել:
«Ի՞նչ կարող եք ասել մեր ժողովրդին այս դժվարին օրերին» հարցին՝ Թումանյանը պատասխանել է՝ ղոչաղ կացեք:
Գրադարանի տնօրեն Մարինե Հարությունյանը ցերեկույթի ավարտին երախտագիտություն հայտնեց միջոցառման մասնակիցներին և հայտնեց, որ շաբաթվա ընթացքում սպասվում են նոր հետաքրքիր հանդիպումներ Թումանյանի հետ: