Տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների միացումից հետո առաջին անգամ ՀՀ ՏԿԱԻ նախարարության Սյունիքի տարածքային ստորաբաժանումները հանդես եկան կատարածի հաշվետվությամբ. հունվարի 26-ին Սյունիքի մարզպետարանում տեղի ունեցավ 2014թ. աշխատանքների ամփոփումը:
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին` Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը նշեց, թե քանի որ այժմ գործում են մեկ նախարարության կազմում, այսուհետ առավել արդյունավետ կլինեն մարզպետարանի համագործակցությունն ու համատեղ աշխատանքն արտակարգ իրավիճակներում մարզը սպասարկող կառույցների հետ:
Սյունիքի մարզային փրկարարական վարչության պետ, փ/ծ գնդապետ Արթուր Հարությունյանը թվերի եւ փաստերի լեզվով ներկայացրեց անցած տարում իր ղեկավարած ծառայության կատարած աշխատանքները` նշելով նաեւ, թե ինչ են նախատեսում անել 2015-ին:
Ասենք, որ 2014թ. Սյունիքի մարզում գրանցվել է 557 արտակարգ դեպք` 2013-ի 435-ի դիմաց. դրանց հետեւանքով զոհվել է 26, մարմնական վնասվածք ստացել` 87 մարդ, օգնություն է ցուցաբերվել 480 մարդու: Այսպիսով, մարզում արտակարգ դեպքերն աճել են 122-ով, զոհերի թիվը` ավելացել 10-ով, վիրավորներինը` 15-ով: Վարչության համար այս տարի ամենախոշոր արտակարգ տեխնածին դեպքը Կապանում բնակելի շենքի կողքով անցնող ջրատարի պայթյունն էր, որը 120 մլն դրամի վնաս է հասցրել բնակչությանը:
Սյունիքի մարզային հրդեհային եւ տեխնիկական անվտանգության տեսչության պետ Միշա Խաչատրյանը հայտնեց, որ 2014թ. իրենք հրդեհատեխնիկական հետազոտություններ են իրականացրել սպասարկվող տարածքի 907 օբյեկտում, այդ թվում` Կապանի եւ Ագարակի կոմբինատներում: Դրանց արդյունքում կազմել են կարգադրագրեր, հանձնել օբյեկտների ղեկավարներին` թերությունները վերացնելու համար: Ստուգվել է 24 օբյեկտ, գնահատվել` 903 օբյեկտի անհատական ռիսկայնությունը: Հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտման կամ չկատարման համար 46 անձ ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության` տուգանքի ձեւով՝ 1 մլն 705 000 դրամի չափով:
Անցած տարվա իրենց աշխատանքներն ամփոփեցին նաեւ «Սեյսմիկ պաշտպանության հարավային ծառայության» եւ «Սեյսմիկ պաշտպանության արեւելյան ծառայության» (Արցախ) ղեկավարները: Նրանք ներկայացրին նաեւ տարածաշրջանի սեյսմիկ ռիսկերն ու իրենց խնդիրները:
Հարավային ծառայության ղեկավար Ստեփան Բաղդասարյանի տեղեկացմամբ 2014 թվականին Սյունիքում գրանցվել է 245 երկրաշարժ:
«Հայաստանի հիդրոօդերեւութաբանության եւ մոնիտորինգի պետական ծառայության» մարզային համակարգող Ժ.Գեւորգյանը ներկայացրեց, թե նախորդ տարի որ կառույցներն ինչ ծառայություններ են մատուցել: Հայտնեց նաեւ, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերության հետ պայմանավորվածության համաձայն, ձեռնարկությանը մատուցած հիդրոմետ ծառայության դիմաց, թանկարժեք օդերեւութաբանական ավտոմատ կայան ձեռք բերելու պայմանավորվածություն ունեն, որը շուտով կտեղադրվի մարզում: Երբ պարոն Գեւորգյանի ելույթից պարզվեց, որ իրենք հիդրոօդերեւութաբանական կանխատեսումներից եւ վերլուծությունից զատ նաեւ ագրոօդերեւութաբանական վերլուծություններ են անում, օրինակ` ստուգում սերմացուի կենսունակությունը, նիստին ներկա ՀՀ ՏԿԱԻՆ փոխնախարար Արտաշես Բախշյանը մարզպետարանի գյուղվարչության պետին հարցրեց` իրենք օգտվո՞ւմ են դրանցից: Պարզվեց, որ գյուղվարչությունն այդ կանխատեսումներից տեղյակ չէ, տվյալ ծառայությունից չի օգտվում, ինչից հետո կոչ հնչեց` առավել արդյունավետ համագործակցել մարզի գլխավոր հիդրոօդերեւութաբանի հետ եւ կիրառել ծառայության կանխատեսումները:
«Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ Սյունիքի մարզային ստորաբաժանման պետ Ռուբեն Մարտիրոսյանի զեկուցումից տեղեկացանք, որ 2014թ. մարզում կնքվել է տեխնիկական անվտանգության փորձաքննության 169 պայմանագիր:
«Հատուկ լեռնափրկարար ծառայություն» ՓԲԸ Քաջարանի ջոկատի ղեկավար Դավիթ Պետրոսյանը նույնպես ներկայացրեց նախորդ տարվա աշխատանքները, որից պարզ դարձավ, որ 2014-ին նրանք փորձաքննության են ենթարկել 367 օբյեկտ: