Ամփոփվեց Հայաստանի արոտավայրերի և խոտհարքների բարելավմանն ուղղված «ԷԿՈսերվ Հայաստան» ծրագիրը
Միջոցառումն իրականացվել է «Բնական պաշարների կառավարում և էկոհամակարգային ծառայությունների պահպանություն Հարավային Կովկասում գյուղական տարածքների կայուն զարգացման համար» (ԷԿՈսերվ) տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակում: Ծրագիրն աջակցում է Հայաստանի կառավարությանը բարելավել արոտավայրերի և խոտհարքների կայուն և կենսաբազմազանության տեսանկյունից բարենպաստ օգտագործման պայմանները՝ հաշվի առնելով գյուղական բնակչության էներգետիկ անվտանգությունը: Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է ծրագրի շրջանակում Հայաստանում իրականացված գործողությունների արդյունքներն ու ձեռքբերումները:
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մադլեն Ռաուշենբերգերը:
Սիսիան համայնքում ընդհանուր առմամբ 535 հա գյուղատնտեսական հողատեսքեր են բարելավվել, որոնցից 110 հա արոտավայրեր և խոտհարքներ, 425 հա վարելահողեր: Բարելավումները ուղղված են եղել խառը ցանքերի իրականացմանը՝ պարենային և կերային մշակաբույսերի կիրառմամբ, տարիներ շարունակ չմշակված վարելահողերում: Ծրագիրը աջակցել է Բալաք, Շաղատ, Տոլորս, Բնունիս, Գետաթաղ, Վաղատին, Իշխանասար բնակավայրերի ֆերմերներին: