Առաջին 24 հարցը, որոնց պատասխանը պակասում է Մհեր Պոլոսկովի նորաստեղծ ֆեյսբուքյան էջում
Հունիսի 12-ից ֆեյսբուքյան տիրույթում սյունեցիներիս հետաքրքրող մի էջ է ավելացել՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» անվամբ: Էջի ծնունդն ազդարարել է Քաջարանի կոմբինատի տնօրեն Մհեր Պոլոսկովը՝ մոտ մեկ րոպե տեւող ուղերձով: Ըստ տնօրենի՝ դա շփման հարթակ է կոմբինատի ու հանրության միջեւ:
Մենք անկեղծորեն ողջունում ենք այդ նախաձեռնությունը  եւ խոստանում պարբերաբար շփվել տնօրենի հետ՝ Սյունիքին հետաքրքրող հարցերի շուրջ:
Բայց որպեսզի հանրություն-կոմբինատ անկեղծ շփումը կայանա, որպեսզի այդ հարթակի ստեղծումն ինքնանպատակ չլինի ու հերթական թատրոնի տպավորությունը չթողնի, պետք է հնարավորինս արագ՝ նույն էջի միջոցով, լույս սփռել հանրությանը հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերից մի քանիսի վրա (մյուս հարցերը՝ դրանց պատասխանը ստանալուց հետո), այլապես անկեղծ շփման մասին խոսք լինել չի կարող:
Ահա եւ հարցերը, որոնց պատասխանն ակնկալում ենք Մհեր Պոլոսկով ֆեյսբուքյան հերոսից:
Հարց 1. ո՞վ է Մհեր Պոլոսկովը, ինչպե՞ս կարելի է ծանոթանալ նրա կենսագրությանը, ի՞նչ բացատրություն ունի հանգամանքը, որ կոմբինատի տնօրենի ամսական աշխատավարձը 20 մլն դրամ է, իսկ շատ-շատ հանքագործներինը՝ դրա մեկ տոկոսը:
Հարց 2. ո՞վ է Նարեկ Ամբարյանը, ո՞վ է Զարուհի Տոնապետյանը, ինչո՞վ են նրանք զբաղվում կոմբինատում, ինչպե՞ս կարելի է ծանոթանալ նրանց կենսագրությանը, ի՞նչ սկզբունքով է որոշվել նրանց աշխատավարձը:
Հարց 3. քանի՞ մարդ է 2014-ի հուլիսից ի վեր աշխատանքի ընդունվել կոմբինատում եւ նրանցից քանի՞սն են դրսեկ, ինչո՞վ է բացատրվում միեւնույն աշխատանքը կատարող տեղացի եւ ոչ տեղացի մասնագետների աշխատավարձի էական տարբերությունը:
Հարց 4. ապրիլ-մայիսյան ցույցերի ժամանակ հանքագործներին խոստացաք աշխատավարձերի բարձրացում, ի՞նչ եք արել այդ ուղղությամբ:
Հարց 5.  2014-ի հուլիսից ի վեր քանի՞ տնտեսվարող սուբյեկտ է վերացել Սյունիքում այն պատճառով, որ Քաջարանի կոմբինատը կրճատել կամ վերացրել է նրանց տրվող պատվերները՝ դրանք տեղափոխելով Երեւան կամ այլ վայրեր, ու քանի՞ մարդ է գործազուրկ դարձել այդ ամենի հետեւանքով:
Հարց 6. ի՞նչ կասեք համացանցում տարածված այն տեսանյութի կապակցությամբ, որը վկայում է Քաջարանից ուղարկված վարձկանների միջոցով ցուցարարներին սպառնալու մասին, արդյո՞ք դուք տեղյակ չեք եղել, որ Զարուհու թիկնապահը Քաջարանում մարդիկ է հավաքագրում ընդդեմ խաղաղ ցուցարարների:
Հարց 7.  ո՞ւր է կորել Զարուհի Տոնապետյանը:
Հարց 8. ի՞նչ աշխատանքներ ենք կատարոմ Ողջի գետի հունում:
Հարց 9.  ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկել Քաջարան գյուղը տեղահանելու եւ այնտեղ նոր հանք շահագործելու ուղղությամբ, ինչպե՞ս եք վարվելու գյուղի գերեզմանի եւ եկեղեցու հետ, եթե այնտեղ հանք բացեք:
Հարց 10. ինչո՞ւ չի հրապարակվել գլխավորապես Քաջարանի կոմբինատի կողմից ֆինանսավորվող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» բարեգործական հիմնադրամի 2017թ. հաշվետվությունը, որն օրենքի պահանջ է:
Հարց 11. ինչո՞վ եք հիմնավորում փաստը, որ 2014-ից ի վեր, ամեն տարի, պակասել է կոմբինատի կողմից պետությանը տրվող հարկերի չափը, այն էլ՝ հանքանյութի արդյունահանման ծավալների գրեթե եռակի մեծացման պայմաններում:
Հարց 12. ինչո՞ւ հանրությանը չեք ասում, թե որ լրատվամիջոցներով եք հրապարակել կոմբինատի 2014, 2015, 2016 եւ 2017 թվականների ֆինանսական հաշվետվությունը, ինչպե՞ս կարելի է ծանոթանալ այդ հաշվետվություններին:
Հարց 13. սոցիալական պատասխանատվության ի՞նչ բեռ ունի Քաջարանի կոմբինատը՝ ըստ սեփականաշնորհման պայմանագրի կամ կառավարություն-սեփականատերեր պայմանավորվածության համաձայն: Կարո՞ղ ենք ծանոթանալ հիմնարար այդ փաստաթղթին:
Հարց 14. ի՞նչ մեքենասարքավորումներ եք Քաջարանից տեղափոխել Աֆրիկա եւ ինչո՞վ եք այնտեղ զբաղված, ամսական քանի՞ մարդ եք ուղարկում այնտեղ, լուծվե՞ց արդյոք նրանց աշխատավարձի հետ կապված խնդիրը:
Հարց 15. ո՞ր ընկերությունների կամ ո՞ւմ սեփականությունը հանդիսացող բեռնատարներն են փոխադրում Քաջարանի կոմբինատի խտանյութը, ինչո՞ւ եք խտրություն դնում տեղացի եւ դրսեկ վարորդների միջեւ:
Հարց 16. կարո՞ղ ենք փաստել եւ արձանագրել, որ այլեւս դուք Վահե Հակոբյանի գործիքը չեք, որ այլեւս նա առնչություն չունի Քաջարանի կոմբինատի ղեկավարման հետ:
Հարց 17. Քաջարանի կոմբինատի միջոցներով ի՞նչ ձեռնարկություն եք հիմնել ազատագրված տարածքներում եւ ովքե՞ր են  դրա սեփականատերերը:
Հարց 18. մոտ մեկուկես տարի Վահեն Երեւանից Կապան էր տեղափոխվում՝ օգտվելով ձեր կողմից վարձակալված եւ ձեր աշխատակիցներին մայրաքաղաքից փոխադրող ուղղաթիռից, ինչը հավաստել եք նաեւ դուք:
Ի՞նչ է պատահել, ինչո՞ւ ուղղաթիռը հիմա Երեւանից Կապան չի փոխադրում ձեր աշխատակիցներին, ինչո՞վ են այդ մարդիկ մայրաքաղաքից Սյունիք հասնում:
Հարց 19. ի՞նչ կապ ունի Քաջարանի կոմբինատը «Քրոնիմետ մետալ թրեյդինգ ՍԻ Այ Էս» ՓԲ ընկերության հետ, մայրաքաղաքի ո՞ր հասցեում է գործում այդ ընկերությունը:
Հարց 20. արդյո՞ք Քաջարանի կոմբինատը կապ ունի վերջին շրջանում Կապանում եւ Քաջարանում ստեղծվող ֆեյսբուքյան կեղծ էջերի ու դրանցում տեղ գտնող վճարովի «քոմենթների» հետ:
Հարց 21. ովքե՞ր են «Զանգեզուրի ՊՄԿ » ՓԲ ընկերության սեփականատերերը ներկայումս, ովքե՞ր էին 2004-ին:
Հարց 22. մտադի՞ր եք արդյոք Արծվանիկ գյուղի բնակիչներին փոխհատուցել նրանց կյանքին եւ առողջությանը հասցվող վնասի գոնե մի մասը:
Հարց 23. դուք չե՞ք պատրաստվում ներողություն խնդրել սյունեցիներից՝ Վահե Հակոբյանի չարագործություններին եւ հակասյունիքյան արարքներին աջակցելու համար:
Հարց 24. դուք չե՞ք պատրաստվում հրաժարական տալ «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնից: