Առաջին 9 ամիսներին ամենախոշոր հարկ վճարողը «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն» է, 2-րդը «Գազպրոմ Արմենիան» է
ՊԵԿ պաշտոնական կայքում հրապարակվել է 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Պետական եկամուտների կոմիտեից NEWS.am-ին հայտնում են, որ 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից 2022թ. 9 ամիսների ընթացքում պետական բյուջե ընդհանուր առմամբ վճարվել է ավելի քան 1 տրիլիոն 82 միլիարդ 627 միլիոն դրամ: Հարկային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 890 միլիարդ 480 միլիոն դրամ, իսկ մաքսային մարմին կատարված վճարումների գումարը՝ ավելի քան 192 միլիարդ 147 միլիոն դրամ։
1000 խոշոր հարկ վճարողների վերաբերյալ ցանկերը հասանելի են ՊԵԿ պաշտոնական կայքի «Հարկ վճարողների վերաբերյալ տեղեկատվական ցանկեր» բաժնում:
Ցանկը հրապարակվել է, հիմք ընդունելով ներկայում գործող ՀՀ կառավարության 23.06.2022 թ․-ի N 928-Ն որոշմամբ սահմանված չափորոշիչները, մասնավորապես, ցանկում ներառված չեն ՀՀ պետական և համայնքային կառավարչական հիմնարկները:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի հետ տվյալների համադրելիությունն ապահովելու նպատակով ՊԵԿ-ը նոր մեթոդաբանությամբ հրապարակել է նաև 2021թ. hունվար-սեպտեմբեր ամիսներին վերաբերող  ցուցանիշները։
Նշենք, որ ցանկը գլխավորում է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ, որը վճարել է ավելի քան 129 մլն դրամի հարկ:
Երկրորդ հորիզոնականում «Գազպրոմ Արմենիան» է, որը վճարել է 41 մլն դրամի հարկ: Երրորդ տեղում է «Գրանդ Տոբակոն»՝ 32,47 մլն դրամի հարկ: 4-րդ հորիզոնականում է «Ինթերնեշնլ Մասիս Տաբակը»՝ 16,35 մլն դրամի հարկ, 5-րդը «ՄՏՍ Հայաստանն» է՝ 12,49 մլրդ դրամ: Առաջին տասնյակում են նաեւ «Ֆիլիպ մորիս Արմենիան», «CPS Enetgy group»-ը, «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», «Ֆլեշը» եւ «JTI Արմենիան»: