Առանց բարձրագույն կրթության ու մանկավարժի որակավորման ուսուցիչները սեպտեմբերից դպրոցում չեն աշխատի
Այն ուսուցիչները, որոնք չունեն բարձրագույն կրթություն ու մանկավարժի որակավորում, օգոստոսի 20-ից իրավունք չեն ունենա դպրոցում աշխատելու: Դա «Հանրակրթության մասին» օրենքի պահանջ է: Ամրագրված վերջնաժամկետը նախկինում մի քանի անգամ երկարաձգվել է: Կրթության, գիտության մշակույթի և սպորտի նախարարությունում ասում են՝ այլևս ժամկետի փոփոխություն չի նախատեսվում:
Արսեն Բաղդասարյան (ՀՀ ԿԳՄՍՆ հանրակրթության վարչության պետ) - «Հանրակրթության մասին» օրենքը ընդունելուց հետո առավել քան ողջամիտ ժամկետ կար, որպեսզի այն անձը, որ չի համապատասխանում ուսուցչի որակավորմանը, կարողանար այս տարիների ընթացքում (14 տարի է անցել) ապահովել այդ կրթությունը: Եթե մենք անընդհատ երկարաձգում ենք անցումային դրույթներով ժամկետները, ըստ էության` ստացվում է, որ օրենքը կիրառելի չէ այդ անձանց նկատմամբ, ինչը տրամաբանական չէ: Գիտեք` բարեփոխումների մեծ գործընթաց է գնում, և ուսուցման որակին շատ մեծ ուշադրություն է դարձվում: Նաև շատ կարևոր է, որ ունենանք մանկավարժի որակավորմամբ մասնագետներ:
Մոտ 40 հազար ուսուցչից 1 414-ը չունի բարձրագույն կրթություն: 1 350-ի կրթությունը միջին մասնագիտական է, 64-ինը՝ միջնակարգ: Ոլորտի պատասխանատուներն այսքան թափուր հաստիք առաջանալու դեպքում ճգնաժամ չեն կանխատեսում, թեպետ որոշակի՝ ոչ սուր արտահայտված խնդիրները չեն բացառում:
Արսեն Բաղդասարյան - Այն ժամերը, որոնք տվյալ անձինք էին պարապում, կամ կվերաբաշխվեն այլ մասնագետների վրա, կամ մրցույթներ կհայտարարվեն և համատեղության կարգով կլինեն, նաև «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարվեց, և այն մասնագետները, որոնք տվյալ առարկայի մասնագետ են, բայց ուսուցչի որակավորում չունեն, կարող են 30 կրեդիտ հավաքել, որը իրենց տալիս է անհրաժեշտ հմտությունը մանկավարժ աշխատելու համար, և իրենք նույնպես մասնակցեն թափուր տեղի մրցույթին:
Գեղարքունիքի մարզում Զոլաքարի համար 2 դպրոցում աշխատող 47 ուսուցչից 6-ը միջին մասնագիտական կրթություն ունի՝ 3 դասվար և մեկական տեխնոլոգիայի, կերպարվեստի ու ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ: Տնօրենն ասում է՝ նրանք հիմնականում միջինից բարձր տարիքի են:
Կարեն Մելիքյան (Գեղարքունիքի մարզում Զոլաքարի Ալվարդ Վարդանյանի անվան համար 2 դպրոցի տնօրեն) - Քանի որ սահմանի հետաձգումը անընդհատ եղավ, հնարավորություն կտան ևս մի քանի տարի աշխատելու, նաև հարցի լրջությունը չպատկերացնելով, կարծում եմ, որ մնացին, որովհետև մեկ-երկու անգամ հնարավորություն տրվեց հետաձգելու, որպեսզի ստանան բարձրագույն կրթություն: Երբ խոսում եմ իրենց հետ, մտածում էին, որ ևս մի քանի տարի հնարավորություն կտրվի, գոնե մինչև կենսաթոշակային տարիքը լրանալը, աշխատելու: Հիմնական պատճառաբանությունը դա են բերում:
Տնօրենն ասում է՝ օգոստոսին, երբ լրանա վերջնաժամկետը, միանշանակ առաջնորդվելու են օրենքով, բայց հատկապես գյուղական համայնքները մասնագետի պակաս կունենան, որովհետև միանգամից 6 ուսուցչի փոխարեն բարձրագույն կրթությամբ մանկավարժների հեշտությամբ չեն գտնելու:
Նախորդ տարիներին Զոլաքարի համար 2 դպրոցի մեկ ուսուցիչ բարձրագույն կրթություն է ստացել, ևս մեկն էլ բուհը կավարտի այս տարի ու աշխատանքը շարունակելու հնարավորությունից չի զրկվի: