Արայիկ Հարությունյանը ցուցմունք է տվել՝ ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների
Այսօր Բաքվում կայացած հերթական շինծու դատավարության ընթացքում որպես ռազմագերի ապօրինաբար պահվող` Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ասաց, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ցանկացել է նամակով դիմել նախագահ Իլհամ Ալիևին, սակայն Փաշինյանը նրան նման հնարավորություն չի տվել։
«Հոկտեմբերի 18-ի երեկոյան մեր վերջին հանդիպումն ենք ունեցել Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի հետ։ Զանգահարեցի Նիկոլ Փաշինյանին և ասացի, որ պատրաստ եմ նամակ գրել Ադրբեջանի նախագահին՝ պատերազմն ավարտելու մասին, Բակոն և Արկադին, եթե պետք լինի, նույնպես կմիանան նրան։ Նամակի էությունը պարզապես պատերազմը դադարեցնելն էր։ Նամակի բովանդակությունը, որը մենք գրել ենք Փաշինյանին, հետևյալն էր՝ ցանկացած դասավորվածության պարագայում դադարեցնել պատերազմը և հայտարարել, որ դա հայ ժողովրդի ցանկությունն է։ Որովհետև Հայաստանում կոնսենսուս չկար։ Դրա համար էլ ասացի, որ պետք է դիմել՝ հղում անելով մեզ և դադարեցնել պատերազմը։ Մենք պատրաստ էինք հետո չակերտավոր «մեղավոր» լինել, բայց պետք էր փրկել մարդկային կյանքեր։ Փաշինյանը մի քանի հանդիպումներ է անցկացրել, հանդիպել ընդդիմության հետ, կարելի է ասել՝ հանդիպել է գրեթե բոլորի հետ։ Հոկտեմբերի 19-ի օրվա վերջում նա ինձ հետ կանչեց և ասաց, որ պատերազմը շարունակվում է։ Չեմ ուզում մանրամասնել։ Ամենավատն այն էր, որ պատերազմը շարունակվեց»։
Հարությունյանն ընդունել է, որ Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հրամանատարը ենթարկվել է ՀՀ գլխավոր շտաբի պետին։ «Ես չեմ նշանակել և չեմ ազատել զինվորական հրամանատարությանը, քանի որ դրա լիազորությունը չունեի»,- ըստ թշնամական լրատվականների, հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը:
Այսօր Բաքվում կայացած հերթական շինծու դատական ​​նիստում Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ասաց, որ հետևել է «Ղարաբաղի բանակ» զորավարժություններին, որոնք անց են կացվել 2020 թվականի ամռանը և հունիսի վերջին՝ հավելելով, որ դրանք ղեկավարել է Հայոց բանակի շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը։
Ինչպես հաղորդում են թշնամական երկրի լրատվամիջոցները, Արայիկ Հարությունյանը «խոստովանել է նաև, որ Ադրբեջանի խորքերը հարվածելու որոշումները ևս կայացվել են Հայաստանում»։
«Զորավարժությունները ղեկավարում էր Հայոց բանակի շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը, սա գաղտնի գործընթաց չէ, այն տեղի է ունեցել բոլորի աչքի առաջ, ամառվա վերջին Նիկոլ Փաշինյանը ժամանել է Ղարաբաղ։
Ես նրան ուղեկցել եմ բանակային կազմավորումներ։ Նա ծանոթացել է իրավիճակին: Ես լսել եմ ու տեսել, թե ինչ է կատարվում զինված ուժերում: «Ղարաբաղի պաշտպանության կոմիտեից» ոչ մի տեղեկատվություն չեմ ստացել։
Ես երբեք տեղեկացված չեմ եղել իրավիճակի մասին։ Բանակի հետ կապված ես որևէ լիազորություն չունեի։ Դուք էլ գիտեք դրա մասին։ Այս մասին գրված է նաև մեղադրական եզրակացության մեջ. այս կապակցությամբ հայկական մամուլը նույնպես բազմիցս նշել է, որ Հայաստանը պատասխանատվություն է կրում Ղարաբաղում հայերի անվտանգության համար։ Այն ներառում էր Հայաստանի զինված ուժերը և Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը։
Սա նշանակում է, որ Հայաստանը պատասխանատու է անվտանգության հետ կապված հարցերի համար»,- ըստ ադրբեջանական լրատվականների` ասել է Արայիկ Հարությունյանը։