Արծվաշենը վերադարձնելու խրոխտ հայտարարությունն իրականում մարդկանց անտուն թողնելու մասին է. Թաթոյանի արձագանքը՝ Փաշինյանին
13.11.2025 11:18
ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ արձագանքել է Փաշինշանի հայտարարությանը, որ  «ՀՀ ոչ մի կառավարություն չի կարող հրաժարվել էքսկլավ–անկլավների հարցից, որովհետև մենք ունենք Արծվաշեն»։
«Արծվաշենը վերադարձնելու խրոխտ հայտարարությունն իրականում բազմաթիվ մարդկանց անտուն թողնելու մասին է։ Նա դրա փորձն արդեն ձեռք է բերել Արցախի օրինակով ու հմտացել է. գիտի, որ արդեն նման դեպքերում պետք է խոսի ոչ թե հանձնելու, այլ վերադարձնելու մասին։
«2020 թվականից հետո Ադրբեջանը ինտենսիվացրեց Տիգրանաշենի, Արծվաշենի, Տավուշում ինչ-որ անկլավային գյուղերի, տարածքների փոխանակման, վերահսկողության հանձնման ծրագիրը։ Դրանից հետո Փաշինյանը, ՔՊ-ականները իրար հերթ չտալով անընդհատ խոսում էին սրա մասին, բայց իրականում սա ամբողջ Հայաստանը շրջափակման մեջ գցելու, մեր սահմանները ավերելու, բզկտելու ծրագիր է։ Ռազմավարական անվտանգության առումով անդառնալի խնդիրներ են առաջ գալու»։
ՀՀ նախկին ՄԻՊ–ի խոսքով` անկլավները վերադարձնելուց հետո արգելափակվելու է մեր միջպետական ճանապարհներից մեկը` այն ճանապարհը, որով Արարատից Երասխով գնում ենք Վայք, Եղեգնաձոր, Ջերմուկ, Գորիս, Կապան և այլն։ Առաջ են գալու բազմաթիվ անվտանգային խնդիրներ։