Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի ՕՌԱ նահանգի Սեն-Շամոն քաղաքում է գտնվում Քաջարանի համայնքապետարանի պատվիրակությունը` գլխավորությամբ համայնքի ղեկավար Մանվել Փարամազյանի
07.12.2025 19:55
2025 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Սեն-Շամոն քաղաքում ստորագրվեց մտադրությունների հուշագիր Քաջարան համայնքապետ Մանվել Փարամազյանի, Սեն-Շամոն քաղաքի քաղաքապետ Աքսել Դուգուայի, Օվերն–Ռոն–Ալպ – Սյունիք Քույր քաղաքների ցանցի ղեկավար, Վիենի քաղաքապետ Թիերի Կովաքսի և «Ֆրանսիա–Հայաստան Բողոքական Միություն» կազմակերպության ծրագրի համակարգող Էլեն Օհանջանյանի միջև։ Հուշագիրը նպատակ ունի հիմք դնել Քաջարան քաղաքում ֆրանսախոս մշակութային կենտրոնի ստեղծմանը՝ ամրապնդելով կողմերի համագործակցությունը ֆրանսերենի խթանման, կրթական, մշակութային և միջմշակութային ծրագրերի զարգացման ուղղությամբ։
Կենտրոնը նախատեսվում է դարձնել ֆրանսերեն լեզվի ուսուցման, մշակութային միջոցառումների, հանդիպումների, արվեստի ծրագրերի և ֆրանսիական մշակույթի տարածման կարևոր միջավայր։ Նախապատրաստական փուլում նախատեսվում է իրականացնել իրագործելիության ուսումնասիրություն, ընտրել կենտրոնի հնարավոր տեղակայման վայրը, մշակել կառավարման և ֆինանսավորման մոդելներ, ինչպես նաև կազմել ապագա պայմանագրի նախագիծ։ Աշխատանքների ընդհանուր համակարգումը վստահված է Քույր քաղաքների ցանցին, մինչդեռ տեղական տեխնիկական համակարգումն իրականացնում է SPFA կազմակերպությունը։
Սեն-Շամոն քաղաքը պարտավորվում է տրամադրել մասնագիտական, լեզվական և մշակութային աջակցություն՝ ներգրավելով իր կրթական ու մշակութային կառույցներին և գտնելով հնարավոր ֆրանսիացի գործընկերներ։ Քաջարան քաղաքը պարտավորվում է ապահովել կենտրոնի համար տարածք, անհրաժեշտ թույլտվություններ, աջակցել օպերատոր կազմակերպությանը, ինչպես նաև մասնակցել ուսուցիչների ընտրության և ֆինանսավորման մոդելի մշակման գործընթացներին։
Կենտրոնի առաքելությունները ներառում են ֆրանսերեն դասընթացների անցկացումը, մշակութային ու կրթական նախաձեռնությունների կազմակերպումը, դպրոցական ու մասնագիտական փոխանակումների խթանումը, ֆրանսախոս ռեսուրսների մատչելի միջավայրի ստեղծումը և երիտասարդությանը նպատակաուղղված ծրագրերի զարգացումը։ Նախապատրաստական փուլը ղեկավարվելու է համատեղ կոմիտեի կողմից, որը պարբերաբար նիստեր կգումարի՝ ապահովելով գործընթացի համակարգված և թափանցիկ ընթացքը։ Ֆինանսական պարտադիր պարտավորություններ այս փուլում չկան, և յուրաքանչյուր կողմ հոգում է իր ծախսերը, մինչդեռ կենտրոնի բյուջեն ներառվելու է վերջնական համաձայնագրում։