Ազգային գրադարանային շաբաթը ներառում է կինոարվեստը
Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում անցկացվող միջոցառումների շարքում այս անգամ ընդգրկված է կինոարվեստը, քանզի այս տարի լրանում է Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի 100-ամյակը: Սյունիքի մարզային գրադարանի արվեստի բաժինը հոբելյանին նվիրված ցերեկույթ էր կազմակերպել՝ «Կինոն մեր կյանքում. «Հայֆիլմ» կինոստուդիան իր «01-99» ֆիլմով» խորագրով: Նախ՝ արվեստի բաժնի վարիչ Ելենա Լալազարյանն անդրադարձավ կինոյի պատմությանը, նրա հիմնադրման ակունքներին՝ սկսած համր կինոյից: Մասնավորապես, ցուցադրվեցին առաջիններից մեկը նկարահանված ֆիլմի կադրերից․ ահավասիկ գնացքի ժամանումը կառամատույց։  Խոսք եղավ վերջին տասնամյակներում նկարահանված «Հայֆիլմի» լավագույն կինոնկարների մասին:
Կինոն նաև հնարավորություն է տալիս, որ տասնամյակներ հետո լսվի հանրաճանաչ մարդկանց կենդանի ձայնը, ովքեր վաղուց հրաժեշտ են տվել երկրային կյանքին՝ Նիկոլայ Երկրորդ, Սերգեյ Եսենին, Լեվ Տոլստոյ, Վլադիմիր Մայակովսկի, Մաքսիմ Գորկի, Պյոտր Չայկովսկի, Ադոլֆ Հիտլեր, Բենիտո Մուսոլինի և ուրիշներ:
Հընթացս ցուցադրվեց «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի արտադրության «01-99» կարճամետրաժ ֆիլմը, որում հնչող յուրաքանչյուր ֆրազ ու դրվագ իմաստալից մի արտահայտություն է: Այդ կարճամետրաժ ֆիլմում ընդգրկված են ճանաչված դերասաններ (Մհեր Մկրտչյան, Մուրադ Կոստանյան, Մայիս Կարագյոզյան, Արման Կոթիկյան և ուրիշներ), որոնք փայլում են դերասանական յուրահատուկ խաղով:
Իսկ ամենավերջում միջոցառման մասնակիցները մտքեր փոխանակեցին տասներորդ մուսայի մասին (այդպիսի բնորոշում են տվել կինոյին՝ դասելով արվեստի տեսակների շարքին): Ընդհանրապես միջոցառումը կառուցվել էր հարց ու պատասխանի ձևով: Նրա մասնակիցները ներկայացրին «Հայֆիլմի» իրենց սիրած կինոնկարը, դերասանին: