ԱԺ-ն ընդունեց զինվորական ծառայության մասին օրենքի նախագիծը
Այսօր՝ մայիսի 31-ին, խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունք է նախատեսվում նաև միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով սովորող և 18 տարին լրանալու օրվա դրությամբ ուսումնառությունը չավարտած անձանց համար՝ մինչև 19 տարեկանը լրանալը:
Ամրագրվում է Կառավարության որոշմամբ բացառիկ դեպքերում քաղաքացուն պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու գործընթացում իրավասու պետական մարմնի կողմից քաղաքացու դիմումը մերժելու հնարավորությունը:
Սահմանվում է, որ պարտադիր զինվորական ծառայության միաժամանակ զորակոչվող եղբայրների կողմից նույն զորամասում ծառայության նշանակվելու ցանկության դեպքում վիճակահանությանը մասնակցում է միայն մեկ եղբայրը, իսկ ծառայության մեջ գտնվող եղբայր ունեցող զորակոչիկը եղբոր ծառայության վայր կարող է նշանակվել, եթե բավարարում է տվյալ զորամասում ծառայության նշանակվելու պայմաններին:
Հնարավորություն է տրվում պայմանագրային ծառայության անցնել 2 տարի ժամկետով, վերականգնվում են նախկինում գործող պայմանագրային զինվորական ծառայության ընդունվելու տարիքը և կադրերի տրամադրության տակ թողնելու ժամկետը:
Մատչելի և երկարաժամկետ հիփոթեքային վարկավորման ծրագրում  կկարողանան ընդգրկվել նաև ավագ ենթասպայական կազմի զինծառայողները: