Բաքուն առաջ է քաշել Հայաստանի նկատմամբ հերթական պահանջները և ակնարկել խաղաղության պայմանագրի բովանդակությունը
Բաքվում հայտարարել են, որ Հայաստանի հետ բանակցային գործընթացի համար Ադրբեջանը բաց է, իսկ Ռուսաստանը՝ նման բանակցությունների համար, միշտ էլ ընդունելի հարթակ է եղել։
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը «Իզվեստիա»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե Բաքուն բաց է «բանակցային գործընթացի համար: «Այդ նպատակով մենք օգտագործում ենք ուղիղ երկկողմ ձևաչափ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Միաժամանակ երբեք չենք հրաժարվել տարբեր հարթակներից: Ռուսաստանի Դաշնության հարթակը մեզ համար միշտ ընդունելի է եղել»։
Միժամանակ, ադրբեջանցի նախարարը Երևանի նկատմամբ հետագա պահանջներ է հնչեցրել։
Ըստ նրա՝ «Ադրբեջանն նպատակաուղղված է կարգավորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները, սակայն Երևանի բոլոր «անհիմն պահանջները» պետք է վերացվեն ոչ թե խոսքերով, այլ «իրավական հիմնավորված ձևով»։
«Ադրբեջանական կողմի դիրքորոշումն այն է, որ մենք նպատակաուղղված ենք Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, բայց մենք լիովին հավատարիմ ենք այն գծին, որ բոլոր այն անհիմն պահանջները, բոլոր այն անհիմն դիրքորոշումները, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունը հայտարարել է տասնամյակներ շարունակ, պետք է ամբողջությամբ վերացվեն: Եվ դա չպետք է տեղի ունենա հայտարարությունների և հռչակագրերի մակարդակով, այլ դա պետք է արտացոլվի իրավական հիմնավորված ձևով»,- ասել է Բայրամովը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված խաղաղության պայմանագիրը պետք է վերացնի ապագայում երկրների միջև տարածքային խնդրին վերադառնալու բոլոր հնարավոր ռիսկերը», - ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը։