Բլինքենը Ալիևի և Փաշինյանի հետ քննարկել է խաղաղության պայմանագրի կնքման հնարավորությունը. Մեթյու Միլլեր
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել է երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման հնարավորությունը։ Այս մասին ասվում է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մեթյու Միլլերի տարածած հայտարարություններում։
Համաձայն հայտարարություններից մեկի՝ Բլինքենը «շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Ալիևին՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ամուր և ներկայացուցչական խաղաղության համաձայնագրին նվիրվածության համար»: ԱՄՆ պետքարտուղարն ասել է, որ «երկարատև հակամարտությունը տառապանք է պատճառել և՛ Ադրբեջանին, և՛ Հայաստանին», ինչպես նաև նշել է, որ խաղաղության համաձայնագիրը «ձեռնտու է բոլորին տարածաշրջանում»։ Բացի այդ, Բլինքենը Ալիևի հետ քննարկել է ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի երկկողմ հարաբերությունները, «նշել է վերջին անհանգստությունները», ինչպես նաև անդրադարձել է «համագործակցության ամրապնդման հնարավորություններին»։
Մեկ այլ հայտարարության մեջ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության մամուլի ծառայության ղեկավարը նշել է, որ Բլինքենը Փաշինյանի հետ զրույցում «քննարկել է ԱՄՆ աջակցությունը» խաղաղության պայմանագրի հասնելու ջանքերին։ Միևնույն ժամանակ, պետքարտուղարը հայտարարել է «աջակցություն Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը» և նշել «Հայաստանի հետ երկկողմ համագործակցությունը մեծացնելու ջանքերը»։