Բորիս Մինասյանի անհատական ցուցահանդեսը
Հայաստանի ժամանակակից արվեստի թանգարանի Կապանի մասնաճյուղում հունիսի 28-ին բացվեց ՀՀ նկարիչների միության անդամ, գեղանկարիչ Բորիս Մինասյանի անհատական ցուցահանդեսը, որում ներկայացված էր արվեստագետի 34 ստեղծագործություն: Ցուցահանդեսի բացման խոսքում Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան պետթատրոնի  գեղարվեստական ղեկավար Արթուր Գաբրիելյանը մասնավորապես ասաց, որ Բորիս Մինասյանը երեքտեղում է իր ստեղծագործական կյանքը. մեկ բան է լինել նկարիչ, մեկ այլ բան՝ գիտակ արվեստաբան, մի ուրիշ բան՝ մանկավարժ: Մանուկներին «տեղափոխել» գեղարվեստի աշխարհը, ճանաչել տալ կերպարվեստը,  դա բնորոշ է հիմնավոր կրթություն ստացած անհատին, որպիսին Մինասյանն է, ինչը որակեց որպես Բորիկ Մինասյանի խոսքը՝ Աստծո հետ:
Արվեստաբան Սուսաննա Մարտիրոսյանը Բորիկ Մինասյանի տարեկիցն է, ուստի իր խոսքը կառուցեց այնպես, որ ներկայացվի գեղանկարչի ապրած միջավայրը, նաեւ այն արվեստագետներին, որոնցով շրջապատված է նա եւ ովքեր մասնակցում էին ցուցահանդեսի բացմանը՝ Ստեփան Դավթյան, Հրանտ Դանիելյան, Ռուբիկ Կոստանդյան եւ ուրիշներ: Ի հավելումն այս ամենի՝ Բորիս Մինասյանը նաեւ ստեղծագործում է, փորձում իր մտքերն արտահայտել չափածո խոսքով:  Ս. Մարտիրոսյանը հարկ համարեց արտասանել գեղանկարչի «ժառանգություն» բանաստեղծությունը:
Կապանի հոգեւոր հովիվ տեր Վահան Քահանա Հեբոյանը նշեց, որ Բորիս Մինասյանի կտավներում կարմիր թելի նման միշտ առկա են հավատքը, եկեղեցին: Մի տեղ եկեղեցին թեւեր առած՝ ճախրում է դեպի երկինք՝ որպես աղոթք, մի այլ կտավում Քրիստոսը բռնության ճիրաններից ազատագրում է մի ամբողջ ժողովրդի:  Այս համատեքստում տեր Վահանը մեկնաբանեց «Այլակերպություն» կտավը, - եզրակացրեց բանաիսը:
Այնուհետեւ ներկաները ծանոթացան ցուցադրանքին: Իր գեղագիտական ընկալումներով Բորիս Մինասյանին առավել հոգեհարազատ է սիմվոլիզմը, եւ մեծավ մասամբ այդ մասին են վկայում գեղանկարների խորագրերը «Պոռթկում», «Երաժշտությունից վեր», «Տեսիլք», «Երաժիշտը եւ մոդելը», «Դատաստան», «Այլակերպություն» եւ այլն: Կան գեղանկարներ, որոնք կոնկրետ մարդկանց են առնչվում «Մինասի հիշատակին», «Փարաջանով», բայց դարձյալ դրանցում առկա են սիմվոլիստական տարրեր՝ երկփեղկված նուռ, ճաղավանդակներ: «Ընտանիք» նկարում բացակայում է տղամարդը, բայց տան գլխավորի սիմվոլը Խուստուփ սարն է…
Արվեստագետ Բորիս Մինասյանը ստեղծագործական աշխատանքը հաջողությամբ համատեղում է վարչականի հետ: Ավարտել է Երեւանի Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի գեղարվեստի բաժինը: 1987-ից Հայաստանի գեղագիտական դաստիարակության կենտրոնի Կապանի մասնաճյուղի տնօրենն է: 1987-ից մինչեւ այժմ Հայաստանի ժամանակակից արվեստի թանգարանի Կապանի մասնաճյուղի պատասխանատուն: 1986 թվականից դասավանդում է Կապանի արվեստի մանկական դպրոցում որպես կերպարվեստի  ուսուցիչ: Նկարիչ-ձեւավորող է եղել Երեւանի պետական համալսարանում, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում, Կապանի մշակույթի պալատում, մասնակցել է Ջերմուկում կազմակերպված քանդակի հանրապետական սիմպոզիումին: Նրա «Արցախուհին» քանդակը տեղադրված է Կապանի հրապարակներից մեկում: ՀՀ գրողների միության կողմից տպագրված «Հրաշեկ լեռներ»  անթոլոգիայում ներառված են նրա բանաստեղծությունները: Հեղինակ է «Ի սեր Աստծո» բանաստեղծական գրքույկի: Նրա գեղանկարչական աշխատանքները տեղ են գտել տարբեր երկրների  մասնավոր հավաքածուներում:  2016 թ. ՀՀ նախագահի կողմից արժանացել է «Մովսես Խորենացի» մեդալին:
Ինչպես «Սյունյաց երկրին»  փոխանցեց գեղանկարիչը, ցուցահանդեսում ներկայացված են 20-ից 35 տարեկանն ընդգրկող ժամանակահատվածում ստեղծված աշխատանքները, եւ նախատեսում է երեք փուլով ներկայացնել իր գործերը, հաջորդ տարի եւս մի ցուցահանդես կունենա: