Չարենցի տաղանդը փայլել է նաեւ արձակում
Մարտի 13-ը Չարենցի ծննդյան օրն է, եւ ուզում ենք նրան ներկայացնել որպես արձակագիր։ Այսպիսի մի ճշմարտություն կա. տաղանդավոր մարդը տաղանդավոր է ամեն ինչում։ Անկրկնելի պոետ լինելուց զատ, Չարենցը նաեւ արձակագիր էր, թողել է արձակ գործեր` «Երկիր Նաիրի» պոեմանման վեպը (իր բնորոշումն է) եւ «Նամակներ ուղղիչ տնից» հուշ-ակնարկը։
«Երկիր Նաիրի» վեպում ցավով ներկայացրել է Կարսի` իր ծննդավայրի կործանումը։ Պատահական չէ, որ վեպը վերնագրել է «Երկիր Նաիրի», քանզի ամբողջ Երկիր Նաիրիի ողբերգությունն է վեպում, որն այնքան խորն է, այնքան կործանարար, որ Չարենցն ակամա ամեն ինչ վերածում է տեղ-տեղ զավեշտի, տեղ-տեղ ծաղրուծանակի։
Ինչպես չարենցագետ Դավիթ Գասպարյանն է նկատում, բնույթով դա ողբերգական վեպ է, այդ զավեշտը, ծաղրուծանակը, երգիծանքը, հեգնանքն արտաքին շղարշ են, հիմքում հայրենի քաղաքը կորցնելու անամոք վիշտն է ու կսկիծը։ Այս ամենով հանդերձ՝ Չարենցը ստեղծեց Կարս քաղաքի անկրկնելի կոլորիտը։ Ներկայացրեց նրա խորհրդանիշները` Կարսի բերդը, Առաքելոց եկեղեցին, Վարդանի կամուրջը, կերտեց կարսեցիների աննման կերպարներ։ 1914-1920 թթ. ժամանակահատվածի պատմաքաղաքական իրադարձությունների համապատկերի վրա։
«Երեւանի ուղղիչ տնից» հուշ-ակնարկը նախապատմություն ունի։ Լինելով անհավասարակշիռ, «խենթ» խառնվածք, որ երբեմն նրան հասցնում էր անսանձ մոլեգնության, Չարենցը 1926 թ. աշնանը, Երեւանի Աստաֆյան (այժմ` Աբովյան) փողոցում կատարել էր իր ճակատագրական խենթությունը` ատրճանակից կրակել է Երեւանի սիրունատես, երեւելի աղջիկներից մեկի Մարիաննա Այվազյանի (կոմպոզիտոր Արտեմի Այվազյանի քույրը) վրա` նրան պատճառելով մարմնական թեթեւ վնասվածք։ Նրա դեմ հարուցվել է քրեական գործ եւ դատապարտվել է ազատազրկման` ութ տարի ժամկետով։ Պատիժը կրել Երեւանի բանտում` «Ուղղիչ տանը»։ Հետո պատժաչափը մեղմացվել է, ի վերջո մոտ վեց ամիս բանաստեղծը մնաց կալանքի տակ։ «Ուղղիչ տնից» ստացած տպավորությունները հիշողությամբ գրի է առել եւ ներկայացրել բանտային առօրյան, իր կյանքը, պատկերացումները, ստեղծել կոլորիտային կերպարներ, հյութեղ, կենդանի բնավորություններ` աշխարհն ու շրջապատն ընկալելու իրենց չափանիշներով։
Այնուամենայնիվ, Չարենցը մեր մտապատկերում կա որպես բանաստեղծ, եւ մեր ուրախության թե տխրության պահերին ընթերցում ու վերընթերցում ենք նրա բանաստեղծությունները, ահավասիկ մեկը ստորեւ։
Այնքան մաղձ կա իմ սրտում, այնքա`ն դառնություն.