Դպրոցներում դասամիջոցները պետք է տեւեն 10 րոպե, մեծ դասամիջոցը՝ 20-30 րոպե
Հայաստանյան դպրոցներում դասամիջոցների տեւողությունը չի համապատասխանում առողջապահության նախարարի համապատասխան հրամանով սահմանված պահանջներին: Առողջապահական գերատեսչությունը, արձագանքելով դասամիջոցների տեւողության առնչությամբ դպրոցականների ծնողների որոշ մտահոգություններին, այսօր պարզաբանել է՝ դասամիջոցների տեւողությունը կազմում է 10-ական րոպե, մեծ դասամիջոցի տեւողությունը՝ 20-30 րոպե, հնարավոր է կազմակերպել 2 դասամիջոց` 20-ական րոպեով: Մեծ դասամիջոցը կազմակերպվում է 2-րդ եւ/կամ 3-րդ դասաժամերից հետո:
«Դասամիջոցների տեւողությունը սահմանված է ՀՀ առողջապահության նախարարի 2017թ. համապատասխան հրամանով, որում հստակ սահմանված են կրթական գործընթացին ներկայացվող պահանջները: Վերջիններս վերաբերում են հանրակրթական ծրագրեր իրականացնող բոլոր ուսումնական հաստատություններին` անկախ դրանց սեփականության եւ կազմակերպական-իրավական ձեւից, գերատեսչական պատկանելությունից: Դասամիջոցների տեւողությունը սահմանվել է` հաշվի առնելով դասերի արանքում երեխաների դադար առնելու, դասապրոցեսից հետո լիցքաթափվելու, անհրաժեշտության դեպքում դասարանից դասարան տեղափոխվելու, սնվելու եւ այլ կարիքները»,- մանրամասնում է առողջապահության նախարարությունը:
Մեր հարցումները, սակայն, ցույց տվեցին, որ թե’ տարրական, թե’ հիմնական եւ թե’ ավագ դպրոցներում դասամիջոցը տեւում է 5 րոպե: Երկար դասամիջոցները 10 կամ 15 րոպե են: Միեւնույն ժամանակ տեղեկություններ կան, որ օրինակ մարզային որոշ դպրոցներում դասամիջոցների մի մասը փոքր-ինչ երկարաձգվել է, իհարկե, դարձյալ ամբողջությամբ չհամապատասխանեցվելով առողջապահության նախարարի հրամանով հաստատված պահանջներին: