Էդիկ Բարսեղյանն այցելել է «Սյունյաց երկրի» խմբագրատուն՝ լրագրի հիմնադրման 20-ամյակի կապակցությամբ
Սյունյաց աշխարհի նշանավոր զավակ, Կապանի պատվավոր քաղաքացի, գեներալ-լեյտենանտ Էդիկ Բարսեղյանը, ով Սյունիքի մարզպետի պաշտոնը վարում էր 2000-2004 թթ., ջատագովն է եղել Սյունիքում ազատ խոսքի, բազմակարծության ամրապնդման և մարզային լրատվամիջոցների անկաշկանդ գործունեության:
Սյունիքի մարզային առաջին պարբերականը՝ «Սյունիք» թերթը, 1998 թ. դադարեցրել էր գործունեությունը (առաջին համարը լույս էր տեսել 1996-ի մայիսին): 2000 թվականին Սյունիքի մարզպետ նշանակված Էդիկ Բարսեղյանը խնդիր դրեց դրա փոխարեն հիմնադրել նոր պարբերական, որն էլ եղավ «Սյունյաց աշխարհ» թերթը (առաջին համարը լույս տեսավ 2000 թ. սեպտեմբերին):
2003-ին՝ թերթի կարգավիճակին առնչվող հարցերի պատճառով, գործունեությունը դադարեցրեց նաև «Սյունյաց աշխարհ»-ը (վերջին համարը՝ 2003-ի սեպտեմբերին):
Այդ ժամանակ էր, որ Սյունիքի մարզպետ Էդիկ Բարսեղյանի աջակցությամբ հիմնադրվեց «Սյունյաց երկիր» թերթը, որը, ահա 20 տարի է, ամենայն պատասխանատվությամբ իրականացնում է մեր երկրամասի գլխավոր տարեգրի չափազանց կարևոր առաքելությունը:
Մայիսի 25-ին «Սյունյաց երկրի» խմբագրատուն այցելեց Էդիկ Բարսեղյանը: Խմբագրակազմի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձ կատարվեց թերթի 20-ամյա պատմությանը:
Նա շնորհավորեց պարբերականի կոլեկտիվին՝ հոբելյանի կապակցությամբ, և մաղթեց ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ:
Էդիկ Բարսեղյանը բարձր գնահատեց «Սյունյաց երկրի» 20-ամյա գործունեությունը և մասնավորապես նշեց՝ «Ուրախ եմ, որ կանգնած եմ եղել «Սյունյաց երկիր» թերթի հիմնադրման ակունքում: Տարիների հեռվից հետադարձ հայացք ձգելով՝ ավելի եմ համոզվում, որ ժամանակին ճիշտ և անհրաժեշտ քայլ եմ կատարել Սյունիքի և սյունեցու համար՝ ազատ ու անկախ լրատվամիջոց հիմնադրելուն նպաստելով: Ավելի եմ համոզվում, որ «Սյունյաց երկիրը» արդարացրել և շարունակում է արդարացնել սյունեցիների մեծագույն մասի և Սյունիքի հիմնախնդիրներով մտահոգ հայորդիների սպասելիքները»: