Երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ ադրբեջանական ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում. ադրբեջանական ԶԼՄ-ի անդրադարձը (լուսանկարներ)
Ինչպես գիտենք Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ Հայաստանում են: Նրանք հանդիպում են ունեցել ՀՀ ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանի հետ:
«Հոկտեմբերի 22-ին հանդիպել եմ Երևանում անցկացվող Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ երկկողմ կլոր-սեղան քննարկման մասնակիցների հետ։ Բարձր եմ գնահատել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում նման ձևաչափն ընդգրկող հանդիպումների անցկացումը, որոնք միտված են դրականորեն ազդելու մարդկանց միջև շփումների հաստատմանը: Ընդգծել եմ, որ հանրության տարբեր շերտերի ներգրավվումը միմիայն ամրապնդելու է խաղաղությունը: Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն իրենց հերթին շնորհակալություն են հայտնել հայկական կողմին միջոցառումը կազմակերպելու և դրական մթնոլորտ ապահովելու համար: Մասնակիցներն ընդգծել են նման նախաձեռնությունների շարունակականության կարևորությունը՝ ուղղված փոխվստահության և համագործակցության ամրապնդմանը»,-գրել էր Գրիգորյանը:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ն անդրադարձել է այս ձևաչափով հանդիպմանը, որում մասնավորապես ասվում է. «Ինչպես հայտնի Հայաստանի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել քաղաքացիական հասարակության, փորձագիտական հանրության և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հանդիպումը: Ադրբեջանի և Հայաստանի պաշտոնական կառույցները պայմաններ են ստեղծել հանդիպումը զուտ երկկողմ ձևաչափով անցկացնելու համար։
Երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ ադրբեջանական ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Դետալ, որը շուտով կարող է նորմ դառնալ երկկողմ հարաբերություններում։  Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի փորձագետները պարբերաբար հանդիպում են տարբեր նախագծերի և միջազգային միջոցառումների շրջանակներում։ Սակայն այս անգամ բոլոր մանրամասները քննարկվել են երկկողմանիորեն՝ ադրբեջանական ինքնաթիռի թռիչքից մինչև օրակարգի մշակումը, մամուլի հաղորդագրության տեքստը և օրակարգի այլ կետեր։
Возможно, это изображение один или несколько человек, Дворец Парламента, Румыния, Бранденбургские ворота и текст
Սա կարևոր է խաղաղության օրակարգի համար, քանի որ անկախ կազմակերպված հանդիպումների անցկացումը ստեղծում է լրացուցիչ հաշվետվողականություն և խթան խաղաղության գործընթացի համար։
Վաշինգտոնում ստորագրված համատեղ հռչակագիրը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև փոխգործակցության շրջանակ է ստեղծել։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միջոցներ են ձեռնարկում ձեռք բերվածն ամրապնդելու և փոխհարաբերությունների մակարդակն ընդլայնելու ուղղությամբ: Սա հեշտ ճանապարհ չէ, քանի որ արտաքին հովանավոր չկա, ամբողջ աշխատանքն ընթանում է երկկողմ ձևաչափով։ Կառավարություններն արդեն բավականաչափ բովանդակություն են ստեղծել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին խաղաղ գործընթացին միացնելու համար։ Երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության վրա կենտրոնացում կա:
Возможно, это изображение один или несколько человек, пальто и памятник
Հանդիպումը կազմակերպվել է բարձր մակարդակով, ապահովվել է անվտանգությունը, քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ՝ տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականությունից մինչև մեր հասարակություններում անհանգստություն առաջացնող թեմաներ: Քննարկվեցին խմբի նպատակները և հնարավոր համատեղ գործունեությունը: Հետաքրքիր էր, իհարկե, զբոսնել Երևանում, տեսնել այն ամենը, ինչ ուսումնասիրում և տեսնում ես ամեն օր տեղեկատվական ռեսուրսներով: Զբոսանքի ժամանակ նույնիսկ պատահաբար տեսա եթերից ծանոթ լրագրողին:
Այո՛, որոշ հայկական կայքերում վիրավորանքներ և վրդովմունք են արտահայտվում...: Որոշ ադրբեջանական կայքեր կարծիք են հայտնում, որ համաձայնության հասնելը անհնար է։
Возможно, это изображение отрывной талон и текст «220 220CT25 > NOTS EVN3CKV001 435 Y 220CT MAMMADOV/FARHAD MAMMADOV /FARHAD 2200 YEREVAN (EVN) AKИ (GYD) ร FOW MaFutu»
Դա նորմալ է ներկա շրջանի համար, դեռ շատ անելիքներ կան, որպեսզի հասարակությունները ընտելանան կառավարությունների խաղաղ օրակարգին։ Պաշտոնական մակարդակով որոշումներ են կայացվում գործընթացն առաջ մղելու համար, և եթե տվյալ պատմական շրջանում առկա են պայմաններ իրավիճակի կայունացման և կայուն խաղաղության ձևավորման համար, ապա դրանից պետք է օգտվել»: