Եվրո 2024-ի ընտրական մրցաշար. Հայաստանը երկրորդ անընդմեջ հաղթանակը տոնեց
Ֆուտբոլի Եվրոպայի 2024 թվականի առաջնության ընտրական մրցաշարում Հայաստանի ազգային հավաքականը երկրորդ անընդմեջ հաղթանակը տոնեց:
Երկուշաբթի երեկոյան Երևանի Վազգեն Սարգսյանի անվան Հանրապետական մարզադաշտում Հայաստանի ընտրանին 2:1 հաշվով առավելության հասավ Լատվիայի թիմի նկատմամբ:
Հանդիպման հաշիվը 35-րդ րոպեին բացեց Նաիր Տիկնիզյանը, 67-րդ րոպեին Ռոբերտ Սավալնյեկսը վերականգնեց հավասարակշռությունը, 91-րդ րոպեին, սակայն, սեփական տուգանային հրապարակում լատվիացի ֆուտբոլիստի ձեռքով խաղից հետո Տիգրան Բարսեղյանը 11-մետրանոց հարվածով հաղթական գոլի հեղինակ դարձավ:
Ընտրական մրցաշարում անցկացրած երեք հանդիպումներում Հայաստանի հավաքականը երկու հաղթանակ է տարել և 6 միավորով հավասարվել է D խմբի առաջատար Թուրքիայի ընտրանուն: Նախորդ երկու հանդիպումներում Հայաստանը սեփական հարկի տակ 1:2 հաշվով պարտվել է Թուրքիային և Քարդիֆում 4:2 հաշվով հաղթել է Ուելսին:
Այսօր ավելի ուշ խմբում նախատեսված է Թուրքիա - Ուելս հանդիպումը:
Ընտրական մրցաշարի հաջորդ հանդիպումը Հայաստանը կանցկացնի սեպտեմբերի 8-ին Թուրքիայում, իսկ սեպտեմբերի 11-ին Երևանում կհյուրընկալի Խորվաթիային: