Եվս մի վարույթ՝ ԶՊՄԿ-ի դեմ. Նորաշենիկ գետն աղտոտված պարզվածք է լցվել
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աղտոտված պարզվածքը Արծվանիկի պոչամբարից Նորաշենիկ գետ թափվելու փաստի առթիվ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը հարուցել է վարչական վարույթ:
Տեսչական մարմնի ղեկավար Արթուր Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում հայտնել է, որ  տեսչական մարմնի Սյունիքի ստորաբաժանման աշխատակիցներն ահազանգ են ստացել, ինչից հետո Նորաշենիկից նմուշառում են արել և ուղարկել Երևանի լաբորատորիա:
Ա. Գրիգորյանի փոխանցմամբ՝ լաբորատոր փորձաքննության արդյունքում պարզվել է, որ պարզվածքում մի շարք մետաղների սահմանային թույլատրելի խտությունը գերազանցվել է:  Տեսչական մարմնի ղեկավարը նշում է, որ դեռ չեն գնահատել, թե ինչ վտանգներ կարող են լինել այդ դեպքում, մանրամասները պարզ կդառնան տեսչական ստուգումներից հետո:
Վարչապետի հանձնարարականով տեսչական մարմինը հերթով ստուգումներ է անցկացնելու Հայաստանի հանքավայրարերում: Արթուր Գրիգորյանի տեղեկացմամբ՝  ավարտել են Ամուլսարի հանքավայրի ստուգումները: Արդյունքներն ամփոփելուց հետո ստուգումներ են սկսելու ԶՊՄԿ-ում: Նորաշենիկ գետից վերցված նմուշների լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները, ըստ Ա. Գրիգորյանի, ի գիտություն կընդունեն ստուգումների ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ պոչամբարից դուրս եկող պարզվածքը չի համապատասխանում թույլատրելի նորմերին: Պարբերական բնույթ կրող նման բազմաթիվ դեպքերի անդրադարձել ենք նախկինում:
Տեսչական մարմինը վարչական վարույթ է հարուցել ևս մեկ փաստի առթիվ. խոսքը Կապանի Աճանան և Նորաշենիկ գյուղերի միջև ընկած տարածքում երկար տարիներ կուտակված պոչանքիմասին է, որը ԶՊՄԿ-ն այդպես էլ չի տեղափոխել Արծվանիկի պոչամբար: