«Ֆեյքերով» զբաղվելը ԱԱԾ-ի գործառույթը չէ, դրա լուծումը ես չեմ տեսնում. Էդմոն Մարուքյան
ԱԱԾ-ի գործառույթը կլինի այն, եթե օրինակ՝ թշնամին խոցի մեդիադաշտ մեդամանիպուլյացիայով եւ  կարողանա  ազդել հասարակության կարծիքի վրա: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 5-ին, Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱԱԾ-ին տրված հանձնարարականին՝ կապված մանիպուլյացիաներ անող «ֆեյքերին» կոշտ հակահարված տալուն:
Մարուքյանի խոսքով՝ ամենօրյա ռեժիմով իրենց վրա աղբ է լցվում «ֆեյքերով», եւ ավելացրեց, որ կան նաեւ իրական օգտատերեր: Նա խնդրի լուծումն ավելի շատ տեսնում է հասարակության քաղաքացիական գիտակցության բարձրացման մեջ. «Դա մեդիագրագիտության  հարց է, որ մարդիկ տեսնեն՝ ո՞ր կայքը ինչ է ներկայացնում իրենից, կարելի՞ է հավատալ դրան, թե՝ ոչ: Կան եւ՛ ֆեյքեր, եւ՛ իրական օգտատերեր, որոնք ամենօրյա ռեժիմով մեզ վրա աղբ են լցնում: Վատ է, որ ԱԱԾ-ն է զբաղվելու դրանով, որովհետեւ դա ԱԱԾ-ի գործառույթը չէ»,- ասաց նա:
Նա նշեց նաեւ, որ մարդիկ Հայաստանում կանտորաներ են պահում, որ իրենց գովեն, կամ իրենց հակառակորդներին մեդիա դաշտում ոչնչացնեն.
«Հուսով եմ՝ ԱԱԾ-ն կկարողանա ապահովել արդյունքներ, եւ մանիպուլյացիաներ անող «ֆեյքերը» կոշտ հակահարվածներ կստանան»,- ասաց Մարուքյանը:
Հիշեցնենք, որ կառավարության երեկվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԱԾ տնօրենին հանձնարարել էր կոշտ հակահարված տալ սոցցանցերում հասարակական կարծիքի մանիպուլյացիաներ անող «ֆեյք» օգտատերերին։ Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը նշել էր, որ «ֆեյքերի» դեմ պայքարը պետք է լինի շատ զգույշ եւ մտածված։