Ֆիլմ՝ նվիրված Խորհրդային Միության հերոսին
«Տաթեւի արծիվ» է կոչվում փաստագրական ֆիլմը, որ պատմում է Խորհրդային Միության հերոս Սուրեն Առաքելյանի մասին: Այն ստեղծվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-լեյտենանտ Մուրազ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ: Ֆիլմը նկարահանվել է հերոսի ծննդավայր Տաթեւ գյուղում, Գորիսում, նրանում օգտագործվել են պատերազմական շրջանի վավերագրական կադրեր, Սուրեն Առաքելյանի մասին հուշեր են պատմում նրա համագյուղացիները, եղբոր կինը:
Սուրեն Առաքելյանը 1933-ին զորակոչվել է բանակ, ծառայել հայկական հեծյալ գնդում: Մինչեւ պատերազմն աշխատել է Գորիսի ՆԳ բաժնում: 1941-1943թթ. 89-րդ հրաձգային դիվիզիայի կազմում մասնակցել է Կովկասի պաշտպանությանը: 1943թ. սեպտեմբերի 18-ին Նովոռոսիյսկի մոտ, Կուրբատսկայա բնակավայրի ազատագրման ժամանակ, սերժանտ Սուրեն Առաքելյանը, վիրավոր հրամանատարի պարտականություններն իր վրա վերցնելով՝ մարմնով փակել է ֆաշիստական գնդացրի հրակնատը եւ ապահովել ստորաբաժանման առաջխաղացումը: Այդ խիզախության համար ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի նախագահության 1944-ի մայիսի 16-ի հրամանագրով նրան հետմահու շնորհվել է ԽՍՀՄ հերոսի կոչում:
Ֆիլմի սցենարը գրել Վրեժ Սարուխանյանը, տեքստը կարդում է դերասան Սերգուշ Բաբայանը, ռեժիսոր-օպերատորն Արթուր Դանիելյանն է: Ֆիլմը հովանավորել է Կապանի նախկին քաղաքապետ Արտուր Աթայանը, ֆիլմի ստեղծմանն աջակիցն է «Տատնի» հանքային ջրերի գործարանը: