ԳԵՎՈՐԳ ԿՈՍՏԱՆՅԱՆ. «Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը չի եղել դեպքի վայրում եւ փոխհրաձգությանը չի մասնակցել. դա փաստ է»
ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գեւորգ Կոստանյանը հունիսի 5-ին հանդիպել է հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչների հետ` ներկայացնելով համառոտ տեղեկատվություն` 2013թ. հունիսի 1-ին, Գորիսում, Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան դիմաց տեղի ունեցած դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի փաստական հանգամանքների մասին: Զինվորական դատախազը մասնավորապես հայտնել է հետեւյալը. «Տեղի է ունեցել զինված հարձակում Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան դիմաց` փողոցում, հարձակման ընթացքում տեղի է ունեցել փոխհրաձգություն, որի հետեւանքով 1 անձ մահացել է, 2 անձ` ստացել հրազենային մարմնական վնասվածքներ: Նախաքննությունը սկսել եւ վարել է Սյունիքի մարզի քննչական բաժինը, այնուհետեւ դեպքից մի քանի ժամ անց գործը փոխանցվել է ըստ քննչական ենթակայության` ՊՆ քննչական ծառայությանը եւ համապատասխանաբար անցել զինվորական դատախազության հսկողության տակ: Նախաքննության թե՛ սկզբնական, թե՛ հաջորդող փուլերում կատարվել են անհետաձգելի քննչական գործողություններ, խուզարկություններ, առգրավումներ, հարցաքննություններ, դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել են բազմաթիվ փորձաքննություններ` դատաբժշկական, դատաձգաբանական, մատնադրոշմային, կենսաբանական եւ այլն: Առաջնահերթ, սկզբնական քննչական գործողությունների արդյունքում գործով ներգրավվել է երկու մեղադրյալ. երկու անձի մեղադրանք է առաջադրվել եւ, ինչպես հայտնի է, միջնորդություն ներկայացվել` նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին, ինչը բավարարվել է»:
Գ.Կոստանյանը նաեւ փաստել է, որ մեղադրյալները գտնվում են «Նուբարաշեն» ՔՀԿ-ում եւ այնտեղ կմնան առնվազն մինչեւ նախաքննության ավարտը` նկատի ունենալով, որ գործի նախաքննությունն իրականացնում է ՊՆ հատկապես կարեւոր գործերի քննության բաժինը, որը գտնվում է Երեւանում, եւ, հետեւաբար, կալանավորված անձանց Երեւանում գտնվելն անհրաժեշտություն է:
«Արարքների որակումներն ու գնահատականները մենք դեռեւս պետք է քննարկենք համապատասխանաբար ձեռք բերված ապացույցների համադրման արդյունքում. ընդ որում` այդ ապացույցներն առնչվում են ինչպես անմիջապես դեպքին, այնպես էլ` նախորդող եւ հաջորդող բոլոր իրադարձություններին: Հետեւապես, դեպքին հաջորդող եւ նախորդող իրադարձություններում ներգրավված եւ որեւէ կերպ առնչված յուրաքանչյուր անձի գործողությունների իրավական գնահատականը հաջորդելու է», – հայտարարել է զինվորական դատախազը:
Անդրադառնալով դեպքի տեսաձայնագրությունն առգրավելու եւ այն հանրությանը ներկայացնելու հարցադրումներին` Գ.Կոստանյանը փաստելով, որ տեսագրությունը, տեսաձայնագրող սարքերն ու սարքավորումները առգրավվել են, նշել է.
«Այո՛, դրանք գտնվում են նախաքննություն իրականացնող մարմնի տրամադրության տակ: Այս պահին դրա հրապարակման անհրաժեշտությունը չկա. նկատի ունենալով, որ սարքերը տրամադրվել են փորձագետներին` համապատասխան փորձաքննություններ կատարելու համար: Այնուհետեւ մենք հանրությանը կտեղեկացնենք եւ հնարավորություն կտանք դիտելու հատվածներ, իսկ նախաքննության ավարտից հետո` արդեն դատաքննության ընթացքում, նկատի ունենալով, որ դատաքննությունը դռնբաց է, հանրությունը հնարավորություն կունենա ինքնուրույն դիտել ամբողջ տեսաձայնագրությունը եւ գնահատականներ տալ: Համենայնդեպս, փոխհրաձգությանը մասնակցած անձանցից 2-ը կալանավորված են: Մեկ անձը մահացել է, իսկ մյուս անձի` Արտակ Բուդաղյանի գործողություններին առանձին գնահատականներ կտրվեն»:
Փոխհրաձգությանը 4 անձի մասնակից լինելու վերաբերյալ լրագրողի ճշգրտող հարցադրմանն ի պատասխան` զինդատախազը նշել է.
«Այո, հասկանում եմ` ձեր հարցն ինչ ուղղվածություն ունի: Կարող եմ միանշանակ ասել եւ դուք հետագայում տեսաձայնագրություններով կհամոզվեք, որ Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը չի եղել դեպքի վայրում եւ փոխհրաձգությանը չի մասնակցել: Դա փաստ է, որում դուք ինքներդ կհամոզվեք: Դա արձանագրված է ժապավենի վրա, որը դիտելուց հետո դուք ինքներդ կհամոզվեք դրանում»:
Գեւորգ Կոստանյանը նաեւ երաշխավորել է, որ քրեական գործով կապահովվի քննության օբյեկտիվությունը, լրիվությունն ու ամբողջականությունը: «Արդարադատությանն ուղղված ցանկացած գործունեություն իր հիմքում ունի մի շարք գործոններ: Ամենակարեւոր գործոնը հանրային վստահությունն է, որ պետք է լինի: Հետեւաբար, արդարադատությանն ուղղված գործունեությունը պետք է ունենա բարոյական հենք եւ իրավական հիմք: Որեւէ կաշկանդվածություն ոչ միայն չի կարող լինել, այլ որեւէ կաշկանդվածությունը` քննիչի, դատախազի, իմ ու հետագայում դատարանի կողմից կարող ենք համարել անբարոյական վարքագիծ», – հայտարարել է զինդատախազ Գ.Կոստանյանը եւ ավելացրել. «Քաղաքական կամ որեւէ այլ նրբերանգները չեն կարող ազդել նախաքննության օբյեկտիվության ու բազմակողմանիության վրա: Արդեն ասացի` այն պարզ պատճառով, որ մենք առնվազն բարոյական պարտականություն ու պատասխանատվություն ունենք առաջին հերթին մեր երեխաների, մեր եւ հանրության առաջ»:
Նա նաեւ նշել է, որ նախաքննության շահերից ելնելով` այլ մանրամասներ այս փուլում չեն կարող հրապարակվել, սակայն հանրությանը թույլատրելիության սահմաններում պարբերաբար տեղեկատվություն կտրամադրվի: