Գևորգ Փարսյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիին
Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը հուլիսի 17–ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման մեկնարկին համայնքի ղեկավարը ողջունել է հյուրերի այցը Կապան և բարձր գնահատել ստեղծված արդյունավետ համագործակցությունը, որն արտահայտվում է ՄԱԶԾ–ի կողմից տարբեր ծրագրերի շրջանակներում ցուցաբերած աջակցությամբ, մասնավորապես ոռոգման նպատակով խողովակների, արևային պանելների, լուսատուների տրամադրմամբ, խաղահրապարակների կառուցման, հացի արտադրամասի հիմնման ծրագրերի իրականացմամբ և այլն։ Համայնքի ղեկավարի գնահատմամբ, ՄԱԶԾ–ն դասվում է համայնքի լավագույն գործընկերների շարքին, որի հետ համատեղ աշխատանքն առանձնանում է դրական արդյունքներով:
ՄԱԶԾ ներկայացուցիչն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և համայնքի ղեկավարին ներակայացրել Սյունիքին վերաբերող իրենց առաջիկա նախաձեռնությունները, որոնցից մեկը «ԵՄ-ն հանուն երկխոսության. աջակցություն Հարավային Կովկասում և Մոլդովայի Հանրապետությունում հակամարտությունների փոխակերպմանը» ծրագիրն է, որը նպատակ ունի բարելավել հակամարտություններից տուժած համայնքների կենսապայմանները և նպաստել շահառուների սոցիալ-տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնմանը։
Մյուս բաղադրիչը «էլեկտրական հովիվների» ներդրման ծրագիրն է, որն իրենից ենթադրում է Էլեկտրական ցանկապատեր, որոնք աշխատում են բարձր լարմամբ, սակայն հոսանքի՝ ցածր ուժով։ Դրա արդյունքում կենդանիները ֆիզիկապես չեն տուժում, այլ տհաճություն զգալով՝ այլևս չեն մոտենում ցանկապատված տարածքներին:
Կողմերը քննարկել են նաև էներգարդյունավետության և էներգախնայողության խթանմանն ու զարգացմանը վերաբերող հարցեր, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել էներգարդյունավետության միջոցառումները սուբվենցիոն ծրագրերի միջոցով իրականացնելու համագործակցության շուրջ, որտեղ համայնքի մասնաբաժնի մինչև 25%-ը կֆինանսավորվի ՄԱԶԾ–ի կողմից։
Հանդիպման ավարտին երկուստեք կարևորել են ընթացիկ ծրագրերի շարունակականության ապահովումը և համատեղ նոր նախաձեռնությունների ուղղությամբ աշխատանքների իրականացումը։