Գորիս. 107 տարի անց էլ հայոց ազգային վերքը չի սպիացել, քանզի դա անամոքելի է
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությունները Գորիսում մեկնարկել էին մեկ օր առաջ՝ ապրիլի 23-ի երեկոյան:
Գորիսի պետական համալսարանի ու Գորիսի պետական քոլեջի դասախոսական եւ ուսանողական կոլեկտիվները Շահան Նաթալի մեծ վրիժառուի հուշարձանից (գտնվում է Գորիսի պետական համալսարանի բակում) ջահերթ կատարեցին եւ՝ նախ՝ ծաղկադրում կատարեցին Գարեգին Նժդեհի հուշարձանին, ապա՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող համալիրի խաչքարի պատվանդանին:
Ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի եւ ինքնապաշտպանական կռիվների հերոսների հիշատակի օրը, մարդաշատ էր Գորիսի այն հուշահամալիրի տարածքը, որտեղ գորիսեցիները սովորաբար այցելում են Մեծ եղեռնի զոհերի, ինչպես եւ Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի  հիշատակի օրերին:
Մարդկանց այցելությունները, նրանց խոսակցությունները վերստին հաստատում էին, որ 107 տարի  անց էլ հայոց ազգային վերքը չի սպիացել, քանզի դա անամոքելի է:
107 տարի  անց էլ Հայոց ցեղասպանության հետեւանքները վերացված չեն, եւ մեր պահանջատիրությունը (անկախ ամեն ինչից) շարունակում է չլուծված մնալ:
Ոգեկոչման արարողություններին այս տարի, սակայն, միախառնված էին ինչ-ինչ տագնապալից մտորումներ՝ պայմանավորված հայոց Արցախի  շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններով, նաեւ Սյունիքի շուրջ դեռեւս իշխող անորոշություններով:
Հայ ժողովրդի մի մեծ մասին հայրենազրկած եւ ոչնչացրած Թուրքիան 107 տարվա ընթացքում ոչ միայն զղջում չի արտահայտել կատարածի համար, այլեւ  շարունակում է նենգափոխել պատմությունը: Եվ այդ համապատկերի վրա հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացը, կամա-ակամա, անկեղծություն չի ներշնչում ու արդարացի  կասկածների տեղիք է տալիս՝ մանավանդ, երբ  հիշում ենք Արցախյան 3-րդ պատերազմի ընթացքում Թուրքիայի որդեգրած քաղաքականությունը, որը, կարելի է ասել, դեռեւս 19-րդ դարավերջին սկիզբ առած հայոց  ցեղասպանության յուրօրինակ շարունակություն էր:
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը Գորիսի հուշահամալիր այցելեցին ԵԿՄ Սյունիքի մարզային խորհրդի նախագահ Մելիքսեթ Պողոսյանը, փոխնախագահ Կարո Ավանեսյանը, ՀՀ ԶՈՒ հատուկ նշանակության բանակային կորպուսի հրամանատար, գեներալ-մայոր Արտակ Բուդաղյանը, ԵԿՄ Գորիսի բաժանմունքի նախագահ Հենրիկ Ասրյանը, մի խումբ երկրապահներ, ինչպես նաեւ բանակային կորպուսի հրամանատարական կազմն ու կատարեցին ծաղկադրում:
ԵԿՄ Սյունիքի մարզային խորհրդի նախագահ Մելիքսեթ Պողոսյանը հուշահամալիրում՝ ճեպազրույցի ընթացքում, մասնավորապես նշեց՝ «Սյունիքի երկրապահն այսօր նույնպես հայոց ազգային բանակի կողքին է եւ ձգտում է անել առավելագույնը՝ երկրամասի սահմանների պաշտպանությունն ամրապնդելու ու մեր ազգային միասնությունը վերականգնելու ուղղությամբ»: